Forum βοήθειας και υποστήριξης της  TAX  news 

Η TAXnews ενημερώνεται καθημερινά με όλες τις νέες αποφάσεις, οι φορολογικοί οδηγοί και οι on-line εφαρμογές, τροποποιούνται και ενημερώνονται άμεσα με τις αποφάσεις αυτές και έτσι είναι πάντα ενημερωμένοι με τις νέες διατάξεις που τους διέπουν.

Μήνυμα του TAXnews: Θα θέλαμε να είστε πολύ προσεκτικοί σε σχέση με τους προσυμπληρωμένους κωδικούς δεν είναι λάθος το taxisnet αλλά οι φορείς, οι εργοδότες  και οι τράπεζες που στέλνουν λάθος στοιχεία λόγω των  μεγάλων καθυστερήσεων στην έκδοση οδηγιών και αποφάσεων για τον νέο φορολογικό νόμο που ισχύει από 1-1-2014, όμως το taxisnet δίνει την δυνατότητα σε μερικές περιπτώσεις να γίνει επιλογή από τον φορολογούμενο για την υποβολή των σωστών στοιχείων και επίσης την υποβολή τροποποιητικών δηλώσεων από τους φορείς και εργοδότες για την σωστή έκδοση των βεβαιώσεων 2014. Εάν διαπιστώσετε ότι δεν έχουν προσυμπληρωθεί οι κωδικοί με τα στοιχεία της βεβαίωσης, επικοινωνήστε με τον εργοδότη ή τον φορέα που εξέδωσε τη βεβαίωση, προκειμένου να ενημερωθείτε αν υπέβαλε το αρχείο βεβαιώσεων αποδοχών ή πότε θα προβεί στις απαραίτητες ενέργειες ηλεκτρονικής υποβολής της με βάση την ΠΟΛ.1051 19.02.2015.

Στις σελίδες του Φορολογικού Οδηγού μας θα βρείτε χρήσιμες πληροφορίες... ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ.

Έκδοση Πιστοποιητικού (Ε9) - Επίλυση

Κων. Παπανικολάου | 2015-05-21

Μετά από επικοινωνία με το Taxis στο 15515 και επιλογή "2" απήντησε μία κυρία στη θέση 11-18 που με ευγένεια και υπομονή με οδήγησε βήμα-βήμα στην ορθή διαδικασία.
Δημόσια αναγνώριση το ελάχιστο χρέος μου.

Προκειμένου να εκδώσω τα πιστοποιητικά των ακινήτων για την εκκρεμούσα αποδοχή κληρονομίας έπρεπε να υποβάλλω τροποποιητικές για τα έτη 2010 μέχρι 2014.
Ξεκινώντας από το 2010 έκανα τις τροποποιήσεις, εκπρόθεσμα βέβαια, και τις μετέφερα από έτος σε έτος (μέσω της εφαρμογής) και σε 10 λεπτά περίπου, είχα την νέα πράξη προσδιορισμού ΕΝΦΙΑ αλλά, προσωρινή μέχρι να γίνει επεξεργασία των προηγούμενων ετών 2010 μεχρι 2013 και οι συμψηφισμοί.
Τα πιστοποιητικά για το 2015 θα είναι διαθέσιμα με την ολοκλήρωση της εκκαθάρισης, όπως λέει και το σχετικό μήνυμα.

Ευχαριστώ για την βοήθειά σας

Απάντηση:Έκδοση Πιστοποιητικού (Ε9) - Επίλυση

TAXnews | 2015-05-21

Παρακαλώ. Χρόνια πολλά για την ονομαστική σας γιορτή.

ΤΟΚΟΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ

ΓΙΑΝΝΗ | 2015-05-21

ΜΕΧΡΙ ΠΟΙΟ ΠΟΣΟ ΔΕΝ ΑΝΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΤΟΚΟΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΡΙΟ;

Απάντηση:ΤΟΚΟΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ

Ελένη | 2015-05-21

Αναγραφονται όλοι, δεν υπάρχει όριο.

Απάντηση:Απάντηση:ΤΟΚΟΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ

TAXnews | 2015-05-21

Σωστά. Χρόνια πολλά Ελένη.

ΠΡΟΝΙΑΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ

ΚΩΣΤΑΣ | 2015-05-21

ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΟΝΙΑΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΜΕ 67% ΑΝΑΠΗΡΙΑ,ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΠΑ.

Απάντηση:ΠΡΟΝΙΑΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ

TAXnews | 2015-05-22

Κωδικοί 659-660.
Χρόνια πολλά για την ονομαστική σας γιορτή.

Ε2 2015

ΘΑΝΑΣΗΣ 84 | 2015-05-21

Μετά τον θάνατο του πατέρα μου στα τέλη του 2013 κληρονομήσαμε ως εξ αδιαθέτου νόμιμοι κληρονόμοι (χωρίς διαθήκη) η αδερφή μου, η μητέρα μου και εγώ ένα σπίτι (εξοχική κατοικία-37,5% η αδερφή μου και εγώ και 25% η μητέρα μου). Κάναμε και καινούργια συμβόλαια σε συμβολαιογράφο. Αυτό το ακίνητο (εξοχική κατοικία) που είναι στην κατοχή μας με τα ποσοστά που ανέφερα παραπάνω , ούτε το μισθώνουμε, ούτε το παραχωρούμε δωρεάν σε κάποιον, ούτε και ο πατέρας μου άλλωστε όσο ζούσε το εκμίσθωνε. Και να σημειώσω, ότι ποτέ δεν εκμισθώναμε κάτι και δεν υπέβαλε κανένας από την οικογένειά μου ποτέ ε2. Στο ε9 το εξοχικό αυτό που κληρονομήσαμε το έχουμε δηλώσει κανονικά από πέρυσι. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω, επειδή υπάρχει συνιδιοκτησία μεταξύ της αδερφής μου, της μητέρας μου και εμού, πρέπει να υποβάλουμε ο καθένας μας φέτος και ε2? Ή δεν χρειάζεται, από τη στιγμή που δεν το εκμισθώνουμε, ούτε το παραχωρούμε δωρεάν σε κάποιον? Ευχαριστώ.

Απάντηση:Ε2 2015

Ελένη | 2015-05-21

Αφού δεν το παραχωρείτε ούτε το εκμισθώνετε, δεν το δηλώνετε στο Ε2. Το δηλώνετε όμως στο Ε1 ως δευτερεύουσα κατοικία, καθώς αποτελεί τεκμήριο.
(Αν αυτό το ακίνητο κάνει τα τεκμήρια διαβίωσης να υπερβαίνουν το εισόδημά σας, μπορείτε να το δηλώσετε μόνο για τους μήνες που το χρησιμοποιήσατε, υποβάλοντας στην εφορία κάποιο αποδεικτικό, π.χ. λογαριασμό ρεύματος, για το ότι τους υπόλοιπους μήνες το ακίνητο ήταν κενό)

Απάντηση:Απάντηση:Ε2 2015

TAXnews | 2015-05-22

Σωστά. Χρόνια πολλά Ελένη.

Άρθρα: 61 - 70 από 2896
<< 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>

Νέο θέμα

Εσείς πως αντιμετωπίζετε την φορολογική νομοθεσία;

Μόνος/η μου (413)
75%

Με Λογιστή-Φοροτεχνικό (132)
24%

Δεν ξέρω / Δεν απαντώ (6)