Forum βοήθειας και υποστήριξης της  TAX  news 

Η TAXnews ενημερώνεται καθημερινά με όλες τις νέες αποφάσεις, οι φορολογικοί οδηγοί και οι on-line εφαρμογές, τροποποιούνται και ενημερώνονται άμεσα με τις αποφάσεις αυτές και έτσι είναι πάντα ενημερωμένοι με τις νέες διατάξεις που τους διέπουν.

Μήνυμα του TAXnews: Θα θέλαμε να είστε πολύ προσεκτικοί σε σχέση με τους προσυμπληρωμένους κωδικούς σε πολλές περιπτώσεις οι φορείς, οι εργοδότες  και οι τράπεζες στέλνουν λάθος στοιχεία στο taxisnet λόγω των  μεγάλων καθυστερήσεων στην έκδοση οδηγιών και αποφάσεων για τον νέο φορολογικό νόμο που ισχύει από 1-1-2015, το taxisnet δίνει την δυνατότητα σε μερικές περιπτώσεις να γίνει επιλογή από τον φορολογούμενο για την υποβολή των σωστών στοιχείων και επίσης την υποβολή τροποποιητικών δηλώσεων από τους φορείς και εργοδότες για την σωστή έκδοση των βεβαιώσεων 2015. Εάν διαπιστώσετε ότι δεν έχουν προσυμπληρωθεί οι κωδικοί με τα στοιχεία της βεβαίωσης, επικοινωνήστε με τον εργοδότη ή τον φορέα που εξέδωσε τη βεβαίωση, προκειμένου να ενημερωθείτε αν υπέβαλε το αρχείο βεβαιώσεων αποδοχών ή πότε θα προβεί στις απαραίτητες ενέργειες ηλεκτρονικής υποβολής της με βάση τον Οδηγό για τις Βεβαιώσεις Αποδοχών κλπ.

Στις σελίδες του Φορολογικού Οδηγού μας θα βρείτε χρήσιμες πληροφορίες... ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ.

Ε9 2015 και 2016 ΕΠΕΙΓΟΝ

ΑΝΝΑ | 2015-10-02

Μετά το 2014 (εκκαθαριστικό Ε9 ) δεν έχω κάνει καμία ενέργεια διότι δεν είχα καμία μεταβολή περιουσιακής κατάστασης. Χρειάζεται να υποβάλλω Ε9 για 2015 και 2016 λόγω του ΕΝΦΙΑ;

Απάντηση:Ε9 2015 και 2016 ΕΠΕΙΓΟΝ

rena | 2015-10-03

οχι, εφ οσον δν υπηρξε καμμια μεταβολη οπως λες. ε9 κανουμε μονο εαν υπαρξει μεταβολη, ή εαν ζητηθει απο το κρατος να κανουμε ολοι ανεξαρτητως μεταβολων κλπ, κατι που δν υφισταται εως σημερα, ηρεμησε.

Ηλεκτρονική Επιχείρηση και ασυμβίβαστο Δημοσίου Υπαλλήλου

Μακαριάδης Σ | 2015-09-28

Χαίρεται, είμαι δημόσιος υπάλληλος και έχω μια επιχειρηματική ιδέα, η οποία αφορά την δημιουργία ηλεκτρονικής επιχείρησης (ΙΚΕ ή ΕΠΕ), χωρίς την ύπαρξη αποθήκης. Θα ειμαι μεσάζοντας στην επίτευξη πώλησης. Το κέρδος μου θα προέρχεται από την προμήθεια της πώλησης.
Ερώτημα:
1. Υπάρχει το ασυμβίβαστο του δημοσίου υπαλλήλου?
2. Εάν μπορώ να προχωρήσω, πρέπει να ασφαλιστώ στον ΟΑΕΕ?

ν.4172/2013

rena | 2015-09-26

συμφωνα με τον ανωτερω νομο εφ οσον υπαρχει εργασιακη σχεση με εγγραφη συμβαση, θελω να ρωτησω 1)ο εργαζομενος πρεπει να ασφαλιστει στον ΟΑΕΕ; 2)σε ποιους κωδικους του ε1 μπαινει το ακαθαριστο ποσο εσοδων κ σε ποιο το ποσον παρακρατησης 20%; 3) ενταχθηκε στο μινι φορολογικο η ανωτερω κατηγορια εργαζομενων ωστε τα εσοδα τους να δηλωνονται πλεον στον κωδικο 301 και εφ οσον εχουν τεκμαρκτο μικροτερο του αφορολογητου των 9500 ευρω να φορολογουνται με την κλιμακα των μισθωτων; 4) υπαρχει δυνατοτητα καποιας απαλλαγης ; σε οτιδηποτε αλλο που δν γνωριζω για να ρωτησω...

ΙΕΡΟΣ ΝΑΟΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ

Χριστιανα | 2015-09-22

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΕ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΕΝΟΣ ΙΕΡΟΥ ΝΑΟΥ? ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗΣ Τ ΕΤΟΥΣ.

Επιστροφη φορου

ΙΟΥΛΙΑ | 2015-09-17

Γνωρίζει κάποιος τι γίνετε με τις επιστροφές;

Απάντηση:Επιστροφη φορου

rena | 2015-09-18

ιουλια εγω εστειλα mail για την δικη μου περιπτωση,που δν εχω καν επιστροφη φορου, κ μου απαντησαν οπως απαντουν στο νηπιαγωγειο τα μωρα. και τους ξαναστειλα κ 2ο στην γλωσσα τους. ακουσα απο ατομα που πηραν τα επιστρεφομενα μετα απο πιεση που ασκησαν προσωπικα στις δου, κ κανοντας μια αιτηση εκει, πιστωθηκαν στο λογαριασμο τους σε περιπου ενα μηνα.στειλε μειλ κ απο την απαντηση τους κρινε κ πραξε. αν περιμενεις θα σε βρει δεκεμβρης απ οτι λενε. επισημη πληροφορηση δν υπαρχει. σιγη ιχθυος ως συνηθως...

Απάντηση:Επιστροφη φορου

δημος | 2015-09-24

Επιστροφές κάτω από 200-250 ευρώ γίνονται κανονικά. Απο 250 ευρώ και πάνω θα τα πάρετε αφού πληρωθεί η 1 δόση ΕΝΦΙΑ (Αρχές Νοεμβρίου).

Απάντηση:Απάντηση:Επιστροφη φορου

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΦΟΡΟΥ | 2015-09-25

ΗΜΟΥΝ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΕΠΙΣΤΡΑΦΟΥΝ 700€ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΜΑΘΑ ΣΤΑ ΜΙΣΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΜΑΖΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ.

εκκαθαριση χωρις ποσον επιστροφης

rena | 2015-09-16

υπαρχει καποιος που δν του εγινε εκκαθαριση, χωρις να χει ποσον επιστροφης, αλλα μονο για ελεγχο δικαιολογητικων;

Άρθρα: 61 - 70 από 3662
<< 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>

Νέο θέμα

Εσείς πως αντιμετωπίζετε την φορολογική νομοθεσία;

Μόνος/η μου (504)
76%

Με Λογιστή-Φοροτεχνικό (148)
22%

Δεν ξέρω / Δεν απαντώ (9)
1%

Σύνολο 661