Forum βοήθειας και υποστήριξης της  TAX  news 

Η TAXnews ενημερώνεται καθημερινά με όλες τις νέες αποφάσεις, οι φορολογικοί οδηγοί και οι on-line εφαρμογές, τροποποιούνται και ενημερώνονται άμεσα με τις αποφάσεις αυτές και έτσι είναι πάντα ενημερωμένοι με τις νέες διατάξεις που τους διέπουν.

Μήνυμα του TAXnews: Θα θέλαμε να είστε πολύ προσεκτικοί σε σχέση με τους προσυμπληρωμένους κωδικούς σε πολλές περιπτώσεις οι φορείς, οι εργοδότες  και οι τράπεζες στέλνουν λάθος στοιχεία στο taxisnet λόγω των  μεγάλων καθυστερήσεων στην έκδοση οδηγιών και αποφάσεων για τον νέο φορολογικό νόμο που ισχύει από 1-1-2014, το taxisnet δίνει την δυνατότητα σε μερικές περιπτώσεις να γίνει επιλογή από τον φορολογούμενο για την υποβολή των σωστών στοιχείων και επίσης την υποβολή τροποποιητικών δηλώσεων από τους φορείς και εργοδότες για την σωστή έκδοση των βεβαιώσεων 2014. Εάν διαπιστώσετε ότι δεν έχουν προσυμπληρωθεί οι κωδικοί με τα στοιχεία της βεβαίωσης, επικοινωνήστε με τον εργοδότη ή τον φορέα που εξέδωσε τη βεβαίωση, προκειμένου να ενημερωθείτε αν υπέβαλε το αρχείο βεβαιώσεων αποδοχών ή πότε θα προβεί στις απαραίτητες ενέργειες ηλεκτρονικής υποβολής της με βάση την ΠΟΛ.1051 19.02.2015.

Στις σελίδες του Φορολογικού Οδηγού μας θα βρείτε χρήσιμες πληροφορίες... ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ.

Απάντηση:ενημερωση εκαθαρισης 2015

ρενα | 2015-07-11

μου ειπαν οτι εκκαθαριση μετα τη ληξη των δηλωσεων κ θα μας σταλουν κ απο την δου αλλα θα ανοιξει κ το συστημα για να εκτυπωσουμε και μονοι μας. εχουμε να περιμενουμε ακομα....

Απάντηση:Απάντηση:ενημερωση εκαθαρισης 2015

ρενα | 2015-07-11

αυτονοητο οτι εχεις υποβαλλει στην δου τα απαραιτητα εγγραφα προς ελεγχο οπως ζητουσαν μεσω της υποβολης.

Λανθασμένη καταχώρηση ΑΜΚΑ στο Ε1

Στρατής | 2015-07-10

Κατα την είσοδο στο Ε1 τη στιγμή που ζητάει το ΑΜΚΑ έκανα λανθασμένη καταχώρηση. Τώρα που μπαίνω στο Ε1 για να κάνω την αποστολή βλέπω οτι έχει κρατήσει το λάθος ΑΜΚΑ. Στη ΓΓΠΣ έλεγε οτι σε μερικές ημέρες θα μπορώ να καταχωρίσω το σωστό όμως έχουν περάσει αρκετές ημέρες και τίποτα. Μήπως γνωρίζει κάποιος τι πρέπει να κάνω
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Απάντηση:Λανθασμένη καταχώρηση ΑΜΚΑ στο Ε1

ΓΡΗΓΟΡΗΣ | 2015-07-10

τηελφωνο στην ΓΓΠΣ

Απάντηση:Λανθασμένη καταχώρηση ΑΜΚΑ στο Ε1

ρενα | 2015-07-11

παντως οταν δηλωναμε τον αμκα στον πιν.1 μας ρωτουσε επισταμενα αν ειμαστε σιγουροι για τα δηλωθεντα γιατι αν οριστικοποιουσαμε τα προσωπικα μας στοιχεια με καποιο λαθος η διορθωση μονο προσψπικα στις δου. αν τωρα αλλαξε κατι δν το γνωριζω.

τεκμήριο στη δωρεάν παραχώρηση

ioannis | 2015-07-10

γεια σας -είμαι ψιλος κύριος ακινήτου με επικαρπία των γονέων - εφόσον το δηλώσω ως δωρεάν παραχωρούμενη οικία - μπορώ να επιμερήσω το ποσοστό στους κωδικούς 213 214 με τη σύζυγό μου π.χ. 50-50 ή 60-40 και με ποιο κριτήριο? ευχαριστώ

Ε2

Γιάννης | 2015-07-10

Καλησπέρα,
Είμαι ιδιοκτήτης μονοκατοικίας(ιδιόχρηση) από διετίας και ψιλός κύριος κατοικίας, ημιτελούς κτίσματος και δικαιώματος υψούν(3 γραμμές στο Ε9) από 10ετίας. Δεν έχω ποτέ κάνει Ε2. Επιβάλλεται να υποβάλω Ε2 και για ποιά κτίσματα;

ΑΛΛΑΓΗ ΠΟΣΟΣΤΟΥ

ΔΕΣΠΟΙΝΑ 10/07/2015 | 2015-07-10

ΔΗΛΩΝΩ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΠΙΚΑΡΠΙΑΣ ΣΤΟ Ε9 ΤΟ ΔΗΛΩΝΩ ΚΑΙ ΣΤΟ Ε1?

Απάντηση:ΑΛΛΑΓΗ ΠΟΣΟΣΤΟΥ

ΜΑΡΙΑ | 2015-07-12

ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΝ ΚΑΤΟΙΚΕΙΤΑΙ ΕΚΕΙ.ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΙΔΙ ΣΑΣ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΕΝΤΥΠΟ Ε2 ΤΗ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ.Η ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΑΝ ΜΕΝΕΤΕ ΑΠΟ ΚΟΙΝΟΥ ΜΕ ΑΛΛΑ ΜΕΛΗ.

Επιστροφή φόρου

Μαριάνθη | 2015-07-10

Καλημέρα!
Έχω επιστροφή φόρου από ένα voucher που ήμουν πέρυσι. Έχω κάνει τη φορολογική από 19/5 και ακόμα δεν έχουν πιστωθεί στον λογαριασμό τραπέζης. Γνωστός μου έκανε φορολογική πριν μια βδομάδα και μετά από 3 μέρες του πιστώθηκαν τα χρήματα στον λογαριασμό του. Αν πάω στην εφορία με το εκκαθαριστικό θα μπορέσω να πάρω τα χρήματα; Ξέρω ότι γίνεται λίγο χαμός τις τελευταίες βδομάδες λόγω δημοψηφίσματος και ενδεχόμενης συμφωνίας αλλά βλέπω ότι γενικά οι υπηρεσίες δουλεύουν.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις.

Άρθρα: 61 - 70 από 3516
<< 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>

Νέο θέμα

Εσείς πως αντιμετωπίζετε την φορολογική νομοθεσία;

Μόνος/η μου (468)
75%

Με Λογιστή-Φοροτεχνικό (145)
23%

Δεν ξέρω / Δεν απαντώ (9)
1%

Σύνολο 622

share buttons html