Forum βοήθειας και υποστήριξης Συνδρομητών της  TAX  news 

Η TAXnews ενημερώνεται καθημερινά με όλες τις νέες αποφάσεις, οι φορολογικοί οδηγοί και οι on-line εφαρμογές, τροποποιούνται και ενημερώνονται άμεσα με τις αποφάσεις αυτές και έτσι είναι πάντα ενημερωμένοι με τις νέες διατάξεις που τους διέπουν.

Απάντηση:Καταβολή επιστρεφόμενου φόρου

TAXnews | 2014-08-05

Κατά την γνώμη μας θα πρέπει να απευθυνθείτε στην Δ.Ο.Υ. σας.

Είναι ή όχι ημιτελές σύμφωνα με τον ενφια;

Αλέκα | 2014-08-04

Έχω ένα διαμέρισμα ολοκληρωμένο (πόρτες, παράθυρα) που δεν έχει ηλεκτροδοτηθεί ποτέ και δεν έχει κατοικηθεί (χωρίς μετρητή δεη). Εἰναι ημιτελές και τυγχάνει της έκπτωσης βάσει του συντελεστή 0,4 σὐμφωνα με το νόμο του ενφια για τα ημιτελή, ή φορολογείται κανονικά;

Απάντηση:Είναι ή όχι ημιτελές σύμφωνα με τον ενφια;

TAXnews | 2014-08-05

Στα ημιτελή εφαρμόζεται συντελεστής 0,4.
Εντός των επόμενων δύο εβδομάδων θα ανακοινωθούν από το οικονομικό επιτελείο οι τελικές αποφάσεις για τις εκπτώσεις στον φόρο ακινήτων και τις απαλλαγές για ευπαθείς κοινωνικές ομάδες.

Απάντηση:Απάντηση:Είναι ή όχι ημιτελές σύμφωνα με τον ενφια;

Αλέκα | 2014-08-05

η ερώτησή μου είναι αν το συγκεκριμένο διαμέρισμα θεωρείται ημιτελές ή όχι για να τύχει της έκπτωσης.

Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Είναι ή όχι ημιτελές σύμφωνα με τον ενφια;

TAXnews | 2014-08-06

Ως ημιτελή χαρακτηρίζονται τα κτίσματα ανεξάρτητα από το στάδιο κατασκευής τους τα οποία δεν είχαν ποτέ ηλεκτροδοτηθεί και είναι κενά, δηλαδή δεν χρησιμοποιούνται ως κτίσματα. Επίσης ως ημιτελή χαρακτηρίζονται και τα κτίσματα, ανεξάρτητα από το στάδιο κατασκευής τους, τα οποία ηλεκτροδοτούνται με εργοταξιακό ηλεκτρικό ρεύμα, δεν είχαν ποτέ άλλη παροχή ρεύματος και είναι κενά.

ENΦΙΑ

Σ Αναγνωστοπουλος | 2014-08-01

Σε αγροτεμαχιο με κατοικια κατω των 150 τμ και μοναδικο περιουσιακο στοιχειο του φορολογουμενου ο κυριος φορος του αγροτεμαχιου ειναι επι 5(οταν δηλ τα κτισματα ειναι πανω απο 150 τμ και ο υποχρεος εχει και αλλα δικαωματα)
μηπως επρεπε να μπει ο αριθμος παροχης δεη και στο πινακα 2?εκτος του πινακα 1?για να φανει οτι προκειται για το ιδιο δικαωμα?

Απάντηση:ENΦΙΑ

TAXnews | 2014-08-05

Σχετικά τον ΕΝ.Φ.Ι.Α.
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ - Δελτίο Τύπου για ΕΝΦΙΑ
Αναλυτικές οδηγίες για την ορθή και ομοιόμορφη εφαρμογή των νέων διατάξεων
ΠΟΛ 1186 31.07.2014 Κοινοποίηση διατάξεων του άρθρου 52 του ν. 4276/2014. Μη επιβολή προστίμων σε εκπρόθεσμες δηλώσεις στοιχείων ακινήτων ετών 2011, 2012 και 2013. Διορθώσεις των δηλώσεων Ενιαίου Φόρου Ιδιοκτησίας Ακινήτων (ΕΝΦΙΑ). Διαρκής ενημέρωση ...
Διαβάστε περισσότερα: http://www.taxnews.info/enfa/

lληξη συμβασης εργασιας

μαιρη | 2014-07-29

μετα τη ληξη συμβασης οπισμενου χρονου τι χαρτια πρεπει να μου δωσει ο εργοδοτης μου για ταμειο ανεργειας

Απάντηση:lληξη συμβασης εργασιας

TAXnews | 2014-08-05

Ε7. Βεβαίωση-Δήλωση εργοδότη για συμβάσεις ορισμένου χρόνου ή έργου
Διαβάστε περισσότερα: http://www.taxnews.info/sepe/

ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΟ Ε1 ΧΩΡΙΣ ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑ ΜΟΥ

magda | 2014-07-28

ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΤΑΧΙΣ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΤΟ Ε1 ΚΑΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΕΙ ΠΟΣΑ ΣΤΟΝ 301 ΤΟΝ ΜΙΣΘΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟΝ 303 ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΟΥ . ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΜΕ ΦΑΞ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ ΕΝΤΟΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΛΕΦΩΝΗΜΑΤΑ ΚΛΠ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΘΕΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΣΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ Η ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΤΑΤΕΘΗΚΕ 22/07/14 ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΙΣΤΩΤΙΚΑ.ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ? ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΠΡΟΣΤΙΜΟ 100Ε ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΤΑΙΩ? ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΣΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΗ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΟ ΓΛΚ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΔΙΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΦΜ ΣΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ

Άρθρα: 61 - 70 από 2469
<< 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>

Νέο θέμα

Εσείς πως αντιμετωπίζετε την φορολογική νομοθεσία;

Μόνος/η μου (321)
71%

Με Λογιστή-Φοροτεχνικό (124)
28%

Δεν ξέρω / Δεν απαντώ (5)
1%

Σύνολο 450