Forum βοήθειας και υποστήριξης Συνδρομητών της  TAX  news 

Η TAXnews ενημερώνεται καθημερινά με όλες τις νέες αποφάσεις, οι φορολογικοί οδηγοί και οι on-line εφαρμογές, τροποποιούνται και ενημερώνονται άμεσα με τις αποφάσεις αυτές και έτσι είναι πάντα ενημερωμένοι με τις νέες διατάξεις που τους διέπουν.

Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:κληρονομιά

Μαρία | 2014-08-06

Έκανα έγγραφη καταγγελία στην εφορία αλλά οι υπάλληλοι το παίζουν άλλοι τρελοί άλλοι κακοί και βασικά όλοι με παραπέμπουν σε άλλο τμήμα γιατί κανένας δεν είναι υπεύθυνος.Ζήτησα γραπτή απάντηση και δεν μου την έδωσαν.Μου είπαν δεν είναι αστυνομία να κλείσουν το μαγαζί αλλά αν διαπιστώσουν κάποια στιγμή παράβαση θα ρίξουν τα πρόστιμα.Πού να απευθυνθώ εφόσον τα πρόστιμα για την παράβαση θα βαρύνουν πιθανώς και τον δικό μου κληρονόμο?Με έχει διορίσει πληρεξούσιά του γιατί είναι κάτοικος εξωτερικού.Νιώθω ότι η εφορία για κάποιο λόγο μεροληπτεί υπέρ τους ή απλά οι υπάλληλοι αδιαφορούν

Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:κληρονομιά

TAXnews | 2014-08-07

Κατά την γνώμη μας πρέπει να απευθυνθείτε στον Δικηγόρο και στον Λογιστή σας.

ΕΝΦΙΑ

Μαριαλένα | 2014-08-06

Θα ήθελα να ρωτήσω από τη στιγμή που κάνω κοινή φορολογική δήλωση με τον άντρα μου η είσοδος στο taxis με το όνομα και τον κωδικό που είχα πριν ακυρώνεται και πηγαίνει στου συζύγου μου ή εξαρτάται από το λογιστή και τον κωδικό που έχει βάλει εκείνος σαν κοινή φορολογική φήλωση?ο δικός μουλογαριασμός ακυρώνεται?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Απάντηση:ΕΝΦΙΑ

TAXnews | 2014-08-06

Όχι δεν ακυρώνεται, κατά την γνώμη μας όλοι πρέπει να έχουν κωδικούς.

ΕΝΦΙΑ

Κ. Αικατερίνης | 2014-08-06

Πρώτα από όλα θέλω να σας ευχαριστήσω για την πλήρη και έγκαιρη ενημέρωση που μας προσφέρεται. Έχω ένα ερώτημα για το οποίο θα ήθελα την γνώμη σας. Δήλωσα στο Ε9 ένα ακίνητο που κληρονώμησε η σύζυγος μου σε ένα κορακκοχώρι στην Ορεινή Ναυπακτία το οποίο αριθμεί στην καλύτερη των περιπτώσεων 10-12 κατοίκους, όταν υπέβαλλα την Δήλωση κληρονονομιάς, με συνολική αξία των κτισμάτων και του οικοπέδου (εντός Οικισμού) περίπου 70.000 € η εφορία το δέχτικε αναντίρητα και τώρα στο εκκαθαριστικό χρεώνουν την μί κατοικίο και το οικόπεδο,άκουσον, άκουσον πάνω από 300.000 €. Παραλώ θερμά αν μπορεί κάποιος να με βοηθήση, γιατί ούτε στην ΓΓΔΕ, ούτε στο ΥΠΟΙΚ, ούτε σε καμία εφορία.
Ευχαρισώ θερμά για τον χρόνο σας.
Κ. Αικατερίνης.

Απάντηση:ΕΝΦΙΑ

TAXnews | 2014-08-06

Διόρθωση λαθών που περιείχε ο ΕΝΦΙΑ ξεκίνησε χθες στην Βουλή, με την συζήτηση του πολυνομοσχεδίου, σωρεία διορθώσεων λαθών και η σχετική εργασία συνεχίζεται... όπως εσείς έτσι και εμείς αναμένουμε.
Δελτίο Τύπου για ΕΝΦΙΑ Διαβάστε περισσότερα: http://www.taxnews.info/news/enfia-20141/

myf k periodiki dilosi fpa

xristina | 2014-08-05

ksexasa na diloso ena eksodo poy aforoyse ton martio toy 2014 ti kano? to dilono sto myf? k i periodiki fpa?

ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΕΚΝΩΝ

giannisss | 2014-08-05

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ 10/7/2014
ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΕΙ Η ΑΙΤΗΣΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ??

Απάντηση:ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΕΚΝΩΝ

Νϊκος | 2014-08-05

Εγώ έχω κάνει αίτηση από το Πάσχα και η κατάσταση άλλαξε από αναμονή σε επεξεργασία πριν από 5 μέρες !

Τίποτα περιμένεις !

Ρυθμίσεις Βεβαιωμένων Οφειλών

Νϊκος | 2014-08-05

Καλημέρα,
Γνωρίζει κάποιος τι παίζει με τις βεβαιωμένες ρυθμίσεις ? Εχω ήδη μια ρύθμιση και όταν πάω να βάλω άλλη μου βάζει στην άλλη το υπόλοιπο οφειλόμενο ποσό της προηγούμενης ....
Οι πληρωμές των οφειλών πρέπει να γίνονται 2-3 μέρες νωρίτερο από την λήξη τους για να μην έχουμε προσαυξήσεις ?
Η ρύθμιση πότε χάνετε ? Με τι προϋποθέσεις σχετικά με την καταβολή των δόσεων ?

Ευχαριστώ !

Άρθρα: 61 - 70 από 2486
<< 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>

Νέο θέμα

Εσείς πως αντιμετωπίζετε την φορολογική νομοθεσία;

Μόνος/η μου (326)
72%

Με Λογιστή-Φοροτεχνικό (124)
27%

Δεν ξέρω / Δεν απαντώ (5)
1%

Σύνολο 455