Forum βοήθειας και υποστήριξης της  TAX  news 

Η TAXnews ενημερώνεται καθημερινά με όλες τις νέες αποφάσεις, οι φορολογικοί οδηγοί και οι on-line εφαρμογές, τροποποιούνται και ενημερώνονται άμεσα με τις αποφάσεις αυτές και έτσι είναι πάντα ενημερωμένοι με τις νέες διατάξεις που τους διέπουν.

Μήνυμα του TAXnews: Θα θέλαμε να είστε πολύ προσεκτικοί σε σχέση με τους προσυμπληρωμένους κωδικούς σε πολλές περιπτώσεις οι φορείς, οι εργοδότες  και οι τράπεζες στέλνουν λάθος στοιχεία στο taxisnet λόγω των  μεγάλων καθυστερήσεων στην έκδοση οδηγιών και αποφάσεων για τον νέο φορολογικό νόμο που ισχύει από 1-1-2015, το taxisnet δίνει την δυνατότητα σε μερικές περιπτώσεις να γίνει επιλογή από τον φορολογούμενο για την υποβολή των σωστών στοιχείων και επίσης την υποβολή τροποποιητικών δηλώσεων από τους φορείς και εργοδότες για την σωστή έκδοση των βεβαιώσεων 2015. Εάν διαπιστώσετε ότι δεν έχουν προσυμπληρωθεί οι κωδικοί με τα στοιχεία της βεβαίωσης, επικοινωνήστε με τον εργοδότη ή τον φορέα που εξέδωσε τη βεβαίωση, προκειμένου να ενημερωθείτε αν υπέβαλε το αρχείο βεβαιώσεων αποδοχών ή πότε θα προβεί στις απαραίτητες ενέργειες ηλεκτρονικής υποβολής της με βάση τον Οδηγό για τις Βεβαιώσεις Αποδοχών κλπ.

Στις σελίδες του Φορολογικού Οδηγού μας θα βρείτε χρήσιμες πληροφορίες... ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ.

Όταν το πραγματικό εισόδημα των φορολογουμένων κατά τα φορολογικά έτη 2014 και 2015 δεν υπερβαίνει το ποσό των 6.000 ευρώ και το τεκμαρτό τους εισόδημα δεν υπερβαίνει το ποσό των 9.500 ευρώ και εφόσον δεν ασκείται επιχειρηματική δραστηριότητα για την οποία απαιτείται η υποβολή δήλωση έναρξης εργασιών ή ατομική αγροτική δραστηριότητα, το εισόδημα αυτό, εξαιρουμένου του εισοδήματος από κεφάλαιο και από υπεραξία μεταβίβασης κεφαλαίου, και η προστιθέμενη διαφορά τεκμηρίων, φορολογούνται με την κλίμακα των μισθωτών - συνταξιούχων της παρ. 1 του άρθρου 15. Εάν το πραγματικό εισόδημα της προηγούμενης παραγράφου υπερβαίνει το ποσό των 6.000 ευρώ, το υπερβάλλον ποσό φορολογείται με την κλίμακα της επιχειρηματικής δραστηριότητας. Οι διατάξεις του παρόντος άρθρου εφαρμόζονται και για τους φορολογούμενους που διέκοψαν την επιχειρηματική τους δραστηριότητα, για το εισόδημα που απέκτησαν μετά τη διακοπή της.

e9

Sotiris | 2016-04-27

Αν κάνω τώρα το ε9 για το 2016 θα έχω πρόστιμο εκπρόθεσμης υποβολής; Ο λόγος είναι ότι μια αποθήκη από μη ηλεκτροδοτούμενη έγινε πέρσι ηλεκτροδοτούμενη από το κοινόχρηστο ρεύμα της πολυκατοικίας. Και δεν άλλαξα αυτή την ένδειξη στο Ε9 τότε. Ή να το κάνω κατευθείαν στο Ε9 του 2017; Έτσι και αλλιώς το ποσό του ΕΝΦΙΑ δεν αλλάζει

Απάντηση:e9

ΜΑΡΙΟΣ | 2016-05-03

Η γνώμη μου είναι ότι το κοινόχρηστο ρεύμα της πολυκατοικίας, είναι παροχή της πολυκατοικίας και ΜΟΝΟ.

Δωρεαν Παραχώρηση

Στέλλα | 2016-04-26

ο αδερφός που γίνεται δωρητής στον άλλο αδερφό που γίνεται δωρεοδόχος με συμβόλαια κανονικά, ο δωρητής στο Ε1 που υποβάλλει πρέπει να αναγράψει την αντικειμενική αξία της μερίδας του αυτή που δώρισε?? Και αν ναι σε ποιο κωδικό? Σας ευχαριστώ πολύ

Απάντηση:Δωρεαν Παραχώρηση

ΝΙΚΟΣ | 2016-05-03

ΟΧΙ, πουθενά.

ΕΝΟΙΚΙΟ

Νίκος | 2016-04-23

Καλημέρα σας.
Η κόρη μου μένει σε ενοικιο που το σπίτι αυτό το έχουν δυο ιδιοκτήτες με ποσοστό 50% έκαστος
σε πιο κωδικό θα το δηλώσει και
και πως θα δηλώσει τους δυο ιδιοκτήτες
Ευχαριστώ

Απάντηση:ΕΝΟΙΚΙΟ

ΜΑΡΙΟΣ | 2016-05-03

Οδηγίες συμπλήρωσης της δήλωσης εισοδήματος φυσικών προσώπων Ε1,Ε2 κλπ
Διαβάστε περισσότερα: http://www.taxnews.info/e1/

ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ ΑΠΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟΝ ΝΟΜΟ 4712/2013

ΓΙΟΥΡΤΗΣ ΣΤΡΑΤΟΣ | 2016-04-21

Καλημερα σας. Μπορειται να μου πειτε σε πιο κωδικο της δηλωσης εισοδηματος καταγραφονται τα ποσα φορου που εχουν καταβληθει προκαταβολικα απο δικαιωμα εκμεταλευσης περιπτερου; τα ποσα αυτα τα καταβαλει για λογαριασμο του ιδιοκτητη του περιπτερου ο ενοικιαστης στην εφορια για λογαριασμο του ιδιοκτητη.

Απάντηση:ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ ΑΠΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟΝ ΝΟΜΟ 4712/2013

ΝΙΚΟΣ | 2016-05-03

ΠΟΛ 1213 22.09.2015 Φορολογική μεταχείριση του εισοδήματος από εκμίσθωση του δικαιώματος εκμετάλλευσης περιπτέρου.
Διαβάστε περισσότερα: http://www.taxnews.info/news/pol-1213-2015/

DEMO E1-TAX

ΑΝΤΡΕΑΣ | 2016-04-21

παιδιά έχετε ανεβάσει εφαρμογή-πρόγραμμα Ε1 για εκκαθάριση φορολογικού έτους και οδηγό για 2015?

DEMO 2016

ΔΗΜΗΤΡΑ | 2016-04-20

ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ DEMO Ε1 ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΑΠΟ 1/1/15 - 31/12/15 .

ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΡΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

ΓΙΑΝΝΗΣ ΛΑΜ. | 2016-04-19

Εισέπραξα το 2015 από συμβόλαιο ασφάλειας ζωής 7500 ε,υπάγεται σε εισφορά αλληλεγγύης?κωδικός 659?

Απάντηση:ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΡΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

dimos | 2016-04-19

ναι 659 για εισφορα αλληλεγγύης.

Απάντηση:Απάντηση:ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΡΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ

ΜΑΡΙΟΣ | 2016-05-03

MONO το τυχόν κέρδος.

Προθεσμίες ..

Γεωργία Μαναφουράκη | 2016-04-17

Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με τις προθεσμίες υποβολής δηλώσεων των Ελλήνων εξωτερικού. Ειχα διαβάσει ότι είναι μέχρι 30/04. Τελικά τι ισχύει? Γενικά που αναφέρουντε οι ημερομηνίες? Σας ευχαριστώ πολύ.

Απάντηση:Προθεσμίες ..

ΜΑΡΙΟΣ | 2016-05-03

Η φορολογική κατοικία με βάση τους Ελληνικούς Νόμους.
Διαβάστε περισσότερα: http://www.taxnews.info/foros/forologikh-katoikia/

Αγορα αμοιβαιων εξωτερικου

Ελενη | 2016-04-16

Τον μαρτιο του 2015 αγορασα αμοιβαια εξωτερικου μεσω του λογαριασμου μου ελληνικης τραπεζας.Τα χρηματα της καταθεσης μου ηταν δηλωμενα και νομιμα απο αποζημιωση.Δεν εχουν εξαργυρωθει.Πρεπει να τα δηλωσω στην δηλωση μου στον 743?.Ευχαριστω

Απάντηση:Αγορα αμοιβαιων εξωτερικου

dimos | 2016-04-18

Δυστυχως ναι πρέπει να δηλωθεί η αγορά γιατί θεωρείται τεκμήριο. Οταν τα πουλήσετε θα αναγράψετε το ποσό της πώλησης στο κωφ. 781.

επιστροφη χρηματων απο voucher

sofia tsar | 2016-04-16

καλησπέρα! τα χρηματα από voucher που παρακολουθησα το 2015 εχουν συμπληρωθεί αυτόματα στον κωδ. 301 και οι φοροι στους κωδ. 313,315...εγω εχοντας εισοδημα από ενοικια, η εκκαθαριση μου βγαινει χρεωστικη! πως θα μου επιστραφουν τα χρηματα από voucher??πρεπει να τα συπληρωσω και σε καποιον άλλο κωδικο??

Απάντηση:επιστροφη χρηματων απο voucher

Γιώργος | 2016-04-18

Αρα έχεις εισοδήματα απο voucher και απο ενοίκια τα οποία φορολογούνται ΣΥΝΟΛΙΚΑ. Γιατί να σου επιστραφούν οι φόροι? Αυτό πιθανόν θα συνέβαινε αν είχες μόνο εισόδημα απο voucher .

δαπάνες ανέγερσης πρώτης κατοικίας

ΚΑΤΕΡΙΝΑ | 2016-04-13

Καλησπέρα σας,

θα ήθελα να σας ρωτήσω οι δαπάνες ανέγερσης πρώτης κατοικίας 119τμ θα πρέπει να δηλωθούν στο Ε1?
Αν ναι, στις δαπάνες εργασιών θα συμπεριληφθεί και ο ΦΠΑ?

Απάντηση:δαπάνες ανέγερσης πρώτης κατοικίας

dimos | 2016-04-16

ναι πρέπει να δηλωθούν στο Ε1 με το ΦΠΑ.

Ε1 για αναδρομικά 2014

Γιώργος | 2016-04-13

Στη βεβαιωση συντάξεων ΙΚΑ 2015 αναφέρονται αναδρομικά που ελαβα και αφορούν το 2014 αλλά δεν είναι καταχωρημένα στον κωδ. της δήλωσης Ε1
Ερώτημα: Kάνω τη δήλωση του Ε1 κανονικά για το 2016 και κατόπιν κάνω τροποποιητική για το 2015 με τα αναδρομικά ? Αυτ'ο γίνεται ηλεκτρονικά ή χειρόγραφα? Ευχαριστώ

Απάντηση:Ε1 για αναδρομικά 2014

ΓΙΑΝΝΗΣ | 2016-04-13

Γιωργο καλημερα.Τη ημερομηνια εχει η εκδοση της βεβαιωσεις? Εαν ειναι απο 1/1/16 και μετα θα κανεις τροποποιητικη(χειρογραφη)και εχεις περιθοριο μεχρι το τελους του ετους.Εαν ειναι ημερομηνια του 2015 τοτε τροποποιητικη αλλα με προστιμο.

Απάντηση:Απάντηση:Ε1 για αναδρομικά 2014

ΝΙΚΟΣ | 2016-05-03

Οι τροποποιητικές χωρίς πρόστιμο θα ανοίξουν το Σεπτέμβριο.

Κωδικοί 029-030

Σάκης Παπαδόπουλος | 2016-04-12

Καλησπέρα,
Κάτοικος εξωτερικού (επίσημα δηλωμένος στην εφορία) υποβάλει δήλωση για το 2015 λόγο πραγματικού εισοδήματος στην Ελλάδα (μισθωτή εργασία) επιλέγοντας ΝΑΙ στον κωδικό 319. Προφανώς υπάρχει και περιουσία στο εξωτερικό (τραπεζικοί λογαριασμοί κατ ελάχιστο).

Υπάρχει υποχρέωση να επιλέξει ΝΑΙ και στον κωδικό 029 ή αυτός ο κωδικός ισχύει μόνο για φορολογικούς κατοίκους Ελλάδας;;

Ευχαριστώ,
Σάκης Παπαδόπουλος

Απάντηση:Κωδικοί 029-030

ΝΙΚΟΣ | 2016-05-03

Δεν υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες.

Ενηλικίωση

Ηλίας | 2016-04-12

Αξιότιμοι κύριοι γεια σας. Η κόρη μου καθ' όλο το φορολογικό έτος 2015 (χρήση 1.1-31.12.2015) ήταν ανήλικη. Τώρα όμως κατά την διάρκεια της υποβολής των δηλώσεων και συγκεκριμένα από τον Απρίλιο 2016 έχει ενηλικιωθεί. Κατά τη γνώμη σας πρέπει άραγε να υποβάλει δήλωση η ίδια και να δηλώσει το εισόδημα που έχει αποκτήσει από μίσθωση ακινήτου και το οποίο δεν ξεπερνά το συνολικό ποσό των 3.000 ευρώ ή επειδή το εισόδημα αυτό αποκτήθηκε σε χρονικό διάστημα (1.1-31.12.2015) που ήταν ανήλικη θα συμπεριληφθεί στη δική μου δήλωση σύμφωνα με το άρθρο 11 παρ. 4 του Ν.4172/2013;

Απάντηση:Ενηλικίωση

HarryV | 2016-04-12

Το λέει στο Ε1 στον πίνακα 8. Έτη γέννησης 1997 - 2015 θεωρούνται ανήλικα.

Απάντηση:Απάντηση:Ενηλικίωση

Ηλίας | 2016-04-12

Ευχαριστώ για την απάντησή σου, όμως το αν ένα τέκνο είναι προστατευόμενο δεν έχει σχέση με το αν υποχρεούται να υποβάλλει και δήλωση στο όνομά του. Μπορεί δηλαδή ένα ενήλικο τέκνο να είναι προστατευόμενο γιατί πχ σπουδάζει, αλλά από την άλλη να υποχρεούται να υποβάλει δήλωση στο όνομά του, γιατί σύμφωνα και με τις αναρτημένες οδηγίες: "Yποχρέωση να υποβάλλει φορολογικό δήλωση (έντυπο Ε1), έχει κάθε φυσικό πρόσωπο, εφοσον έχει την κατοικία του στην Ελλάδα, έχει συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας του, ανεξάρτητα από το αν είναι εξαρτώμενο μέλος ή όχι και αποκτά πραγματικό ή τεκμαρτό εισόδημα." Το ζήτημα όμως που με απασχολεί είναι αν η συμπλήρωση του 18ου έτους (ενηλικίωση) πρέπει να έχει γίνει μέχρι την 31.12.2015 ή αρκεί και να έχει γίνει κατά την υποβολή της δήλωση εντός του 2016.

Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Ενηλικίωση

ΝΙΚΟΣ | 2016-05-03

Είναι ανήλικη κατά το φορολογικό έτος 2015.

ΚΩΔΙΚΟΙ 661-662(ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΟΑΕΔ)

Σωτήρης | 2016-04-11

ΑΠΟ ΦΕΤΟΣ ΟΙ ΚΩΔΙΚΟΙ 661 ΚΑΙ 662 ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΟΑΕΔ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΟΙ.ΕΓΩ ΚΑΙ Η ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙ ΤΟ 2015 ΓΥΡΩ ΣΤΑ 1800 ΕΥΡΩ,ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΣΤΟ Ε1 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΑ.ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ NA ΚΑΝΩ Σ' ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ;

Απάντηση:ΚΩΔΙΚΟΙ 661-662(ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΟΑΕΔ)

ΚΩΣΤΑΣ | 2016-04-12

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΟΥΞΕ ΤΗΣ Ε1 ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ. ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10.000 ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ Η ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΤΗΣ ΜΕΙΩΣΗΣ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟ ΚΩΔΙΚΟ ΤΟ ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10.000 ΕΥΡΩ. ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 10.000 ΕΥΡΩ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΥΜΠΛΗΡΩΘΕΙ ΤΟ ΠΟΣΟΝ ΤΗΣ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΤΟΥΣ. ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ. ΟΥΤΕ ΛΟΓΙΣΤΗΔ ΟΥΤΕ ΕΦΟΡΙΑ ΟΥΤΕ ΟΑΕΔ. ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΟΥΤΕ Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΟΘΤΕ Ο ΤΙΠΡΑΣ ΟΥΤΕ ΤΟ ΜΑΝΤΕΙΟ ΤΩΝ ΔΕΛΦΩΝ.

Απάντηση:Απάντηση:ΚΩΔΙΚΟΙ 661-662(ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΟΑΕΔ)

Σωτήρης | 2016-04-12

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΩΣΤΑ Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.ΑΠ' ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΝΕ ΧΑΜΠΑΡΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΟΥΝΕ ΤΑ ΠΟΣΑ ΠΟΥ ΕΙΣΕΠΡΑΞΑ.

Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:ΚΩΔΙΚΟΙ 661-662(ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΟΑΕΔ)

Μωυσιδου | 2016-04-13

Σωτηρη για το θεμα αυτο ειχα κανει ερωτηση στο ταχισνετ και μου απαντησαν οτι το επιδομα ανεργιας του ΟΑΕΔ θα ενημερωθει συντομα απο τα αρχεια του ΟΑΕΔ, αρα πρ/να περιμενουμε να συμπληρωθουν οι κωδικοι 661-662

Απάντηση:ΚΩΔΙΚΟΙ 661-662(ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΟΑΕΔ)

ΚΩΣΤΑΣ | 2016-04-18

ΣΗΜΕΡΑ ΜΠΗΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΩΣ ΕΚ ΘΑΥΜΑΤΟΣ Ο ΟΑΕΔ ΕΔΕΗΣΕ ΚΑΙ ΕΣΤΕΙΛΕ ΤΑ ΠΟΣΑ ΣΤΟ ΤΑΧΙΣ KAI ΤΩΡΑ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑ ΠΡΟΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΑ ΣΤΗΝ Ε1.

ΚΩΔΙΚΟΣ 727

ΜΑΡΙΑ | 2016-04-11

Καλησπέρα ο κωδικός 727 είναι φετος προσυμπληρωμένος?

Απάντηση:ΚΩΔΙΚΟΣ 727

HarryV | 2016-04-12

Όχι. Μεταφέρεις όσους τόκους από τους λογαριασμούς που σου δείχνει θες..

κωδικοι του Ε3

panagiotakis | 2016-04-11

ειμαι συνταξιουχος,εχω αγροτικο εισοδημα 500 ευρω,χωρις να ειμαι κατα κυριο επαγγελμα αγροτης ,μη υποχρεος τηρησης βιβλιων ,πως θα δηλωσω το εισοδημα ?οσον αφορα στο Ε3?σε ποιον πινακα και σε ποιο κωδικο? αν ξερει κανενας???

Απάντηση:κωδικοι του Ε3

mitsos | 2016-04-11

Τα 500 ευρώ από τι είναι πούλησες κάτι ή επιδότηση.

Απάντηση:Απάντηση:κωδικοι του Ε3

panagiotakis | 2016-04-12

Διευκρινηση προς τον mitsos τα 500 ευρω ειναι απο πωληση καλαμποκι σε γνωστους φιλους ..

Άρθρα: 7 - 46 από 3773
<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Νέο θέμα

Εσείς πως αντιμετωπίζετε την φορολογική νομοθεσία;

Μόνος/η μου (531)
77%

Με Λογιστή-Φοροτεχνικό (151)
22%

Δεν ξέρω / Δεν απαντώ (9)
1%

Σύνολο 691