Forum βοήθειας και υποστήριξης της  TAX  news 

Η TAXnews ενημερώνεται καθημερινά με όλες τις νέες αποφάσεις, οι φορολογικοί οδηγοί και οι on-line εφαρμογές, τροποποιούνται και ενημερώνονται άμεσα με τις αποφάσεις αυτές και έτσι είναι πάντα ενημερωμένοι με τις νέες διατάξεις που τους διέπουν.

Μήνυμα του TAXnews: Θα θέλαμε να είστε πολύ προσεκτικοί σε σχέση με τους προσυμπληρωμένους κωδικούς σε πολλές περιπτώσεις οι φορείς, οι εργοδότες  και οι τράπεζες στέλνουν λάθος στοιχεία στο taxisnet λόγω των  μεγάλων καθυστερήσεων στην έκδοση οδηγιών και αποφάσεων για τον νέο φορολογικό νόμο που ισχύει από 1-1-2015, το taxisnet δίνει την δυνατότητα σε μερικές περιπτώσεις να γίνει επιλογή από τον φορολογούμενο για την υποβολή των σωστών στοιχείων και επίσης την υποβολή τροποποιητικών δηλώσεων από τους φορείς και εργοδότες για την σωστή έκδοση των βεβαιώσεων 2015. Εάν διαπιστώσετε ότι δεν έχουν προσυμπληρωθεί οι κωδικοί με τα στοιχεία της βεβαίωσης, επικοινωνήστε με τον εργοδότη ή τον φορέα που εξέδωσε τη βεβαίωση, προκειμένου να ενημερωθείτε αν υπέβαλε το αρχείο βεβαιώσεων αποδοχών ή πότε θα προβεί στις απαραίτητες ενέργειες ηλεκτρονικής υποβολής της με βάση τον Οδηγό για τις Βεβαιώσεις Αποδοχών κλπ.

Στις σελίδες του Φορολογικού Οδηγού μας θα βρείτε χρήσιμες πληροφορίες... ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ.

Όταν το πραγματικό εισόδημα των φορολογουμένων κατά τα φορολογικά έτη 2014 και 2015 δεν υπερβαίνει το ποσό των 6.000 ευρώ και το τεκμαρτό τους εισόδημα δεν υπερβαίνει το ποσό των 9.500 ευρώ και εφόσον δεν ασκείται επιχειρηματική δραστηριότητα για την οποία απαιτείται η υποβολή δήλωση έναρξης εργασιών ή ατομική αγροτική δραστηριότητα, το εισόδημα αυτό, εξαιρουμένου του εισοδήματος από κεφάλαιο και από υπεραξία μεταβίβασης κεφαλαίου, και η προστιθέμενη διαφορά τεκμηρίων, φορολογούνται με την κλίμακα των μισθωτών - συνταξιούχων της παρ. 1 του άρθρου 15. Εάν το πραγματικό εισόδημα της προηγούμενης παραγράφου υπερβαίνει το ποσό των 6.000 ευρώ, το υπερβάλλον ποσό φορολογείται με την κλίμακα της επιχειρηματικής δραστηριότητας. Οι διατάξεις του παρόντος άρθρου εφαρμόζονται και για τους φορολογούμενους που διέκοψαν την επιχειρηματική τους δραστηριότητα, για το εισόδημα που απέκτησαν μετά τη διακοπή της.

ΕΠΙΜΕΡΙΣΜΟΣ ΤΟΚΩΝ

ΓΙΑΝΝΗΣ Σ | 2016-05-20

ΣΕ ΠΕΡΙΠΡΩΣΕΙΣ ΚΟΙΝΩΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΟΙ ΤΟΚΟΙ ΤΕΛΙΚΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΠΙΜΕΡΙΣΤΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΕΤΟΣ 2015?

Απάντηση:ΕΠΙΜΕΡΙΣΜΟΣ ΤΟΚΩΝ

dimos | 2016-05-20

επιμερίζονται όπως θέλετε.

ΕΝΟΙΚΙΟ ΜΕ 2 ΕΚΜΙΣΘΩΤΕΣ

ΑΝΤΩΝΗΣ | 2016-05-19

Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα τη βοήθεια σας, έχω ενοίκιο κύριας κατοικίας και υπάρχουν δύο εκμισθωτές στους κωδικούς 801-802 έχω βάλει τα ΑΦΜ τους πρέπει να μοιραστεί στη μέση οι μήνες όπου διαμένω, τα τετραγωνικά μέτρα και το ποσό του ενοικίου??
Σας ευχαριστώ

Απάντηση:ΕΝΟΙΚΙΟ ΜΕ 2 ΕΚΜΙΣΘΩΤΕΣ

ΓΙΑΝΝΗΣ ΛΑΜ. | 2016-05-26

ο επιμερισμός θα γίνει βάσει ποσοστών ιδιοκτησίας.

αγορα μηχανης

κωνσταντινος | 2016-05-19

καλησπέρα θέλουμε να αγοράσουμε μια μοτοσυκλέτα 470cc η απόδειξη αγοράς θα βγει στον πατερα μου και η αδεια κυκλοφορίας σε εμενα, ειμαι ανεργος 22χρ πως πρεπει να δηλωθει αυτη κινηση θα εχω πρόβλημα με την φορολογία σαν άνεργος?

Απάντηση:αγορα μηχανης

dimos | 2016-05-19

Θα σου πρότεινα να αγοραστει από τον πατέρα σου , αν μπορεί να διακαιολογήσει την αγορά και το τεκμαρτό. Εσύ απλά οδηγείς...

ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΕΓΓΥΗΜΕΝΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ

ΓΙΑΝΝΗΣ ΛΑΜ. | 2016-05-19

Έλαβα για το 2015 ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα 1200 ε,δεν είναι καταχωρημένα στο Ε1. Πρέπει να πάρω βεβαίωση και από που?
Πρέπει να δηλωθεί?

ΑΓΟΡΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ

ΜΑΝΟΛΗΣ | 2016-05-18

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΜΙΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ 3000€ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΔΑΠΑΝΗ 3800€,ΤΟ ΚΑΘΑΡΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 6129 ΜΕ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ 453€, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ? ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 719 ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

Απάντηση:ΑΓΟΡΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ

dimos | 2016-05-19

η τεκμαρτή δαπάνη για τη μοτοσικλέτα θα υπολογιστεί αναλογικά με το χρόνο αγοράς της. Αν πχ ,εχει ετήσια τεκμαρτή δαπάνη 2000 ευρώ και αγοράστηκε 6/2015 , τοτε θα επιβαρυνθείς για φέτος με 1000 ευρώ τεκμαρτή δαπάνη. Αυτή θα προστεθεί στα 3800 του αυτοκινήτου. Αν το πραγματικό σου εισόδημα είναι μικρότερο του τεκμαρτού θα φορολογηθείς με το τεκμαρτό μείον τη παρακράτηση φόρου.Αν μπορείς να κάνεις ανάλωση εισοδηματων προηγούμενων χρόνων, θα φορολογηθεις στο πραγματικο σου εισόδημα.

ΑΚΙΝΗΣΙΑ

ΣΩΤΗΡΗΣ | 2016-05-18

Καλησπέρα, το αυτοκίνητο μου το έχω σε ακινησία για το 2015 έχουν περαστεί τα στοιχεία του χρειάζεται να αλλάξω κάτι?

Απάντηση:ΑΚΙΝΗΣΙΑ

Μαρια | 2016-05-18

ΤΟ ΑΦΗΝΕΙΣ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ.ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΚΜΗΡΙΟ.ΜΟΝΟ ΑΝ ΠΟΥΛΗΘΕΙ ΔΕ ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΣΤΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ.ΦΕΤΟΣ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΙ ΑΚΙΝΗΣΙΕΣ .

Ε9 ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ

ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΣ | 2016-05-17

Καλησπέρα σας, Μήπως γνωρίζει άμα κάνω μια διόρθωση στην επιφάνεια των γηπέδων και τον αριθμό της ΔΕΗ όσο πιο παλιά γίνεται από το σύστημα υπάρχει πρόστιμο για να το μεταφέρω μέχρι το 2017???
Σας ευχαριστώ πολύ

Απάντηση:Ε9 ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ

Ε9 | 2016-05-18

100 ΕΥΡΩ

ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ

ΝΙΚΟΛΕΤΑ | 2016-05-18

Καλησπέρα σας, σε περίπτωση που κάποιος αγόρασε μια μηχανή

Απάντηση:ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ

ΝΙΚΟΛΕΤΑ | 2016-05-18

Καλησπέρα σας, σε περίπτωση που κάποιος αγόρασε μία μοτοσυκλέτα 645 κυβικα τον Ιούνιο του 2015 που πρέπει να το καταχωρήσει?

Εκκαθάριση Ε1 2015

Ψυλλάκη Αριάδνη | 2016-05-17

Θα ανεβάσετε ι εφαρμογή-πρόγραμμα Ε1 για εκκαθάριση φορολογικού έτους 2015 ?

Απάντηση:Εκκαθάριση Ε1 2015

Ε1 ΤΑΧ | 2016-05-18

ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ

τεκμαρτο & ανεργία

dimos | 2016-05-16

Γεια σας, αν κάποιος έχει τεκμαρτό εισόδημα πάνω από 15000 ευρώ, πραγματικό 5000 (από ενοίκιο) και είναι άνεργος , θα φορολογηθει στο τεκμαρτό ?

Ευχαριστώ

Απάντηση:τεκμαρτο & ανεργία

Ε1 | 2016-05-18

ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΣΑΝ ΜΙΣΘΩΤΟΣ

Εκπρόθεσμη υποβολή συμβολαίου επαγγ.μίσθωσης στη ΔΟΥ

Γιώργος | 2016-05-16

Μηπως γνωρίζει κάποιος η εκπρόθεσμη υποβολή συμβολαίου επαγγ. μίσθωσης στη ΔΟΥ τι πρόστιμο έχει?

Απάντηση:Εκπρόθεσμη υποβολή συμβολαίου επαγγ.μίσθωσης στη ΔΟΥ

ΠΑΝΟΣ | 2016-05-18

100 ΕΥΡΩ

εισόδημα από το ενοίκιο

Χάρης | 2016-05-13

"Έχω ένα ανήλικο τέκνο που εισπράτει ενοίκιο ΠΑΝΩ ΑΠΟ 3.000 ΤΟ ΧΡΟΝΟ. Θεωρείται προστατευόμενο τέκνο;;; Κάνει το ίδιο το ανήλικο φορολογική δήλωση, αφού το εισόδημα ξεπερνάει τις 3000 το χρόνο ή το εισόδημα από το ενοίκιο προστίθεται στο εισόδημα του γονέα;;;"
Το ακίνητο περιήλθε στην κατοχή του ανηλίκου απο δωρεά του παππού του.

ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

ΓΙΩΡΓΟΣ | 2016-05-12

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΣΕ ΠΟΙΟ ΚΩΔΙΚΟ ΜΠΑΙΝΕΙ;ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Απάντηση:ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

659 | 2016-05-18

659

'εξοδα ιδιωτικου σχολειου

dimos | 2016-05-11

Εχω την εξής περίπτωση...παππούς πληρώνει τα δίδακτρα εγγονού σε ιδιωτικό σχολείο και λαμβάνει αποδείξεις στο όνομα του. Μπαίνουν κάπου αυτές οι αποδείξεις στο Ε1 ?

Ευχαριστώ

Απάντηση:'εξοδα ιδιωτικου σχολειου

Γιώργος | 2016-05-12

ΟΧΙ

ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΦΟΡΟΥ ΟΙΚ ΕΤΟΥς2016

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟΥ | 2016-05-10

ΘΑ ΑΝΕΒΑΣΕΤΕ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ Ε1 ΦΟΡ ΕΤΟΥΣ 2015 ΟΠΩΣ ΤΑ ΠΡΟΗΓ ΕΤΗ? ΕΑΝ ΟΧΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΝΔΡΟΜΗ?

ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ

Α | 2016-05-09

ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2015 ΔΟΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ. ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΩ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 727; ΤΟ ΔΑΝΕΙΟ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ

Απάντηση:ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ

Γιώργος | 2016-05-12

Το σύστημα παραπλέυρως του κωδικού 727 έχει ανάλυση των δόσεων. Αν σου τις εμφανίζει γιατί να μην τις δηλώσεις? Εισόδημα δεν έχεις που να δικαιολογεί την πληρωμή τους?

Προστατευόμενος γονέας με 67%

Μπάμπης | 2016-05-08

~Ο Πατέρας μου είναι με 67% αναπηρία και η σύνταξή του ειναι 5100 ευρώ / έτος Τον δηλώνω προστατευόμενο μέλος στον Π3 - 005 και στον Π8 περ. 2. για την περίπτωσή του θα τσεκάρω ΝΑΙ στον Π3 κωδ 009 ???
~Θα του κάνω και ξεχωριστή δήλωση, επειδή είναι συνδικαιούχος σε καταθετικό λογαριασμό με παίρνει να του δηλώσω τόκους τόσους που μαζί με την σύνταξή του να μην ξεπερνά τα 5.999 ευρώ?

Ε9

ΜΑΡΙΑΝΝΑ | 2016-05-07

Μήπως γνωρίζει κανένας άμα είναι ανοιχτό το Ε9 για τροποποιήσεις??? Τώρα ανακάλυψα πριν στείλω την φορολογική δήλωση ότι δεν είναι γραμμένος ο αριθμός παροχής ρεύματος.

Απάντηση:Ε9

Μαρια | 2016-05-10

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ ΚΑΝΕ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ Ε9 ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ.ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΗΣ ΔΕΗ ΤΟΝ ΓΡΑΦΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΤΗΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΣΤΟ Ε1.

Τεκμαρτα Εισοδηματα Ανεργου με Εισοδημα απο Ενοικια

Κωστας | 2016-05-07

Εχοντας Εισοδημα απο Ενοικια -μεγαλυτερα του εισοδηματος μου- φορολογουμαι με την κλιμακα των Ελ. Επαγγελματιων για την διαφορα (αλλα κανω χρηση της αναλωσης κεφαλαιου)
Παραλληλα ειμαι ανεργος (οχι για ολο το 2015, αλλα εγγεγραμενος αυτην τη στγμη).
Πως μπορω να εκμεταλευτω την ανεργια για να αποφυγω την φορολογηση σαν Ελ. Επαγγελματιας?
Και πως φαινεται η ανεργια στο συστημα και στο Ε1?

τεμκαρτα εισοδήματα

Βασιλης | 2016-05-06

το τεκμαρτό μου εισόδημα είναι κάτω των 9000 ευρώ και ήμουν άνεργος δηλωμένος στον ΟΑΕΔ το 2015 χωρίς εισοδήματα θα εχω αφορολόγητο ή θα φορολογηθώ από το πρώτο βάση των τεκμαρτών μου εισοδημάτων 6200?

Απάντηση:τεμκαρτα εισοδήματα

ΜΑΡΙΟΣ | 2016-05-07

αφορολόγητο 9600

ΑΓΡΟΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ

Γιώργος | 2016-05-06

Στην φορολογική δήλωση του αγρότη του Ειδικού Καθεστώτος στην υποβολή του Ε3 στα έξοδα του μπαίνει μόνο η καθαρή αξία ή συνολικά μαζί με το ΦΠΑ?

Απάντηση:ΑΓΡΟΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ

ΜΑΡΙΟΣ | 2016-05-07

μόνο η καθαρή αξία

Απάντηση:Απάντηση:ΑΓΡΟΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ

Γιώργος | 2016-05-07

Και το ΦΠΑ των εξόδων?

Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:ΑΓΡΟΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ

ΦΠΑ | 2016-05-08

ο ΦΠΑ δεν είναι εξοδο.

φορολογικη Δήλωση Προστατευόμενου Τένου

Αμαλια | 2016-05-05

Ο γιος μου είναι φοιτητής Στρατιωτικής σχολής και έκλεισε τα 18 εντός του Αυγουστου 2015. Του δωσανε βεβαιωση αποδοχων (400 ευρω για το 2015) και ετσι πηρε κλειδαριθμο και μπηκα στο συστημα gsis είναι βεβαιωμενες οι αποδοχες του. Θα κανει Φορολογικη Δήλωση ο ίδιος θα δηλωσει καπου ότι είναι προστατευόμενο τεκνο στη δήλωση;;. Εμείς συνεχίζουμε και των δηλώνουμε κανονικα ως προστατευόμενο τεκνο;;

Άρθρα: 7 - 46 από 3826
<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Νέο θέμα

Εσείς πως αντιμετωπίζετε την φορολογική νομοθεσία;

Μόνος/η μου (535)
77%

Με Λογιστή-Φοροτεχνικό (152)
22%

Δεν ξέρω / Δεν απαντώ (9)
1%

Σύνολο 696