Forum βοήθειας και υποστήριξης της  TAX  news 

Η TAXnews ενημερώνεται καθημερινά με όλες τις νέες αποφάσεις, οι φορολογικοί οδηγοί και οι on-line εφαρμογές, τροποποιούνται και ενημερώνονται άμεσα με τις αποφάσεις αυτές και έτσι είναι πάντα ενημερωμένοι με τις νέες διατάξεις που τους διέπουν.

Μήνυμα του TAXnews: Θα θέλαμε να είστε πολύ προσεκτικοί σε σχέση με τους προσυμπληρωμένους κωδικούς σε πολλές περιπτώσεις οι φορείς, οι εργοδότες  και οι τράπεζες στέλνουν λάθος στοιχεία στο taxisnet λόγω των  μεγάλων καθυστερήσεων στην έκδοση οδηγιών και αποφάσεων για τον νέο φορολογικό νόμο που ισχύει από 1-1-2014, το taxisnet δίνει την δυνατότητα σε μερικές περιπτώσεις να γίνει επιλογή από τον φορολογούμενο για την υποβολή των σωστών στοιχείων και επίσης την υποβολή τροποποιητικών δηλώσεων από τους φορείς και εργοδότες για την σωστή έκδοση των βεβαιώσεων 2014. Εάν διαπιστώσετε ότι δεν έχουν προσυμπληρωθεί οι κωδικοί με τα στοιχεία της βεβαίωσης, επικοινωνήστε με τον εργοδότη ή τον φορέα που εξέδωσε τη βεβαίωση, προκειμένου να ενημερωθείτε αν υπέβαλε το αρχείο βεβαιώσεων αποδοχών ή πότε θα προβεί στις απαραίτητες ενέργειες ηλεκτρονικής υποβολής της με βάση την ΠΟΛ.1051 19.02.2015.

Στις σελίδες του Φορολογικού Οδηγού μας θα βρείτε χρήσιμες πληροφορίες... ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ.

Απάντηση: ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΜΕΤΟΧΩΝ

δημος | 2015-08-03

43 μπαίνουν οι αγορές και 781 οι πωλήσεις. ΠΡΟΣΟΧΗ...αν δεν έχεις πρόβλημα τεκμηρίων θα σε συμβούλευα να μην έβαζες τίποτα στον 743. Αλλιώς πρέπει να κάνεις και χρήση του 787 αναγράφοντας το φορολογημενο κεφαλαιο που έχεις συσσωρεύσει για να μην φορολογηθείς στο τεκμαρτό. Στις επίσημες οδηγίες του Υπ. Οικ , ο 743 χρησιμοποιείται για αγορές χρεωγράφων με ΜΕΤΡΗΤΑ. Παρεμπιπτόντως ανοίγοντας αύριο το ΧΑΑ , αν κάποιος χρησιμοποιήσει για αγορα χρεωγράφων λεπτά από το στρώμα, τότε είναι υποχρεωτικό να τα δηλώσει στο 743 του χρόνου.

Διαβάστε περισσότερα: http://www.taxnews.info/forum/

Απάντηση:Απάντηση: ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΜΕΤΟΧΩΝ

δημος | 2015-08-03

743 το σωστό και όχι 43

ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΜΕΤΟΧΩΝ

ΒΑΣΙΛΗΣ | 2015-08-03

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΤΙΣ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΜΕΤΟΧΩΝ ΚΑΙ ΑΜΟΙΒΑΙΩΝ ΚΕΦΑΛΑΙΩΝ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Είναι σωστό το πρόγραμμα?

Μιχάλης | 2015-08-03

Έχω συμπληρώσει τους εξής κωδικους:
ΑΓΑΜΟΣ
ΚΩΔ.129: 450
ΚΩΔ 431: 1736
ΚΩΔ 049: 700
ΚΑΤΟΙΚΙΑ 93 T.M. (ΖΩΝΗ ΜΕΧΡΙ 2799)
Το πρόγραμμά σας δίνει εκκαθάριση φόρου (πληρωμή 1.162 €), ενω 2 άλλα προγράμματα πληρωμη 47 €. Ποιό είναι το σωστό?

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΕΣ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΜΕΤΟΧΩΝ

ΒΑΣΙΛΗΣ | 2015-08-02

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΟ 2Ο.ΟΟΟ ΕΥΡΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2014 ΕΚΑΝΑ ΤΖΙΡΟ ΑΓΟΡΩΝ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΕΩΝ ΜΕΤΟΧΩΝ 600.000ΕΥΡΩ ΜΕ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΕΣ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΜΕ ΖΗΜΙΑ 10,000 ΕΑΝ ΔΗΛΩΣΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΟΣΑ ΔΕΝ ΚΙΝΔΥΝΕΥΩ ΜΕ ΑΥΞΗΜΕΝΟ ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ? ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΑΝΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ?

Απάντηση:ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΕΣ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΜΕΤΟΧΩΝ

dimos | 2015-08-02

743 μπαίνουν οι αγορές και 781 οι πωλήσεις. ΠΡΟΣΟΧΗ...αν δεν έχεις πρόβλημα τεκμηρίων θα σε συμβούλευα να μην έβαζες τίποτα στον 743. Αλλιώς πρέπει να κάνεις και χρήση του 787 αναγράφοντας το φορολογημενο κεφαλαιο που έχεις συσσωρεύσει για να μην φορολογηθείς στο τεκμαρτό. Στις επίσημες οδηγίες του Υπ. Οικ , ο 743 χρησιμοποιείται για αγορές χρεωγράφων με ΜΕΤΡΗΤΑ. Παρεμπιπτόντως ανοίγοντας αύριο το ΧΑΑ , αν κάποιος χρησιμοποιήσει για αγορα χρεωγράφων λεπτά από το στρώμα, τότε είναι υποχρεωτικό να τα δηλώσει στο 743 του χρόνου.

Ιατρικές δαπάνες

Νίκος | 2015-08-02

Έχω περάσει στη σύζυγο μου τις ιατρικές δαπάνες από τη γέννα και στην εκκαθάριση δεν μου κάνει μείωση φόρου. Η σύζυγος μου είχε εισοδημα απο μισθους 2000ευρώ,1500 επιδομα τοκετου και 2300 επιδομα ανεργιας.Εγώ εισόδημα 14000 απο μισθο.

Απάντηση:Ιατρικές δαπάνες

DIMOS | 2015-08-02

Οι ιατρικές δαπάνες επιφέρουν μείωση φόρου μόνο αν ξεπερνούν το 5% του ετήσιου μεικτού εισοδήματος. Σε οικογένειες το σύστημα αθροίζει τις ιατρικές δαπάνες των συζύγων και ισχύει ο παραπάνω κανόνας για το ετήσιο μεικτό οικογενειακό εισόδημα.

Απάντηση:Απάντηση:Ιατρικές δαπάνες

ΝΙΚΟΣ | 2015-08-03

Όταν περνάω τις δαπάνες στο όνομα της συζύγου μου βγάζει χρεωστικό 260 €.Μπορω να τις περασω σε μένα?Οι αποδείξεις είναι στο όνομα της.

Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Ιατρικές δαπάνες

ΝΙΚΟΣ | 2015-08-03

Ενώ όταν τις βάζω στον κωδικό μου η εκκαθαριση βγαίνει σχεδόν μηδενική. Είναι πάνω από 5% κ όλες στο όνομα της.

Άρθρα: 7 - 16 από 3536
<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Νέο θέμα

Εσείς πως αντιμετωπίζετε την φορολογική νομοθεσία;

Μόνος/η μου (469)
75%

Με Λογιστή-Φοροτεχνικό (146)
23%

Δεν ξέρω / Δεν απαντώ (9)
1%

Σύνολο 624

share buttons html