Forum βοήθειας και υποστήριξης της  TAX  news 

Η TAXnews ενημερώνεται καθημερινά με όλες τις νέες αποφάσεις, οι φορολογικοί οδηγοί και οι on-line εφαρμογές, τροποποιούνται και ενημερώνονται άμεσα με τις αποφάσεις αυτές και έτσι είναι πάντα ενημερωμένοι με τις νέες διατάξεις που τους διέπουν.

Μήνυμα του TAXnews: Θα θέλαμε να είστε πολύ προσεκτικοί σε σχέση με τους προσυμπληρωμένους κωδικούς σε πολλές περιπτώσεις οι φορείς, οι εργοδότες  και οι τράπεζες στέλνουν λάθος στοιχεία στο taxisnet λόγω των  μεγάλων καθυστερήσεων στην έκδοση οδηγιών και αποφάσεων για τον νέο φορολογικό νόμο που ισχύει από 1-1-2014, το taxisnet δίνει την δυνατότητα σε μερικές περιπτώσεις να γίνει επιλογή από τον φορολογούμενο για την υποβολή των σωστών στοιχείων και επίσης την υποβολή τροποποιητικών δηλώσεων από τους φορείς και εργοδότες για την σωστή έκδοση των βεβαιώσεων 2014. Εάν διαπιστώσετε ότι δεν έχουν προσυμπληρωθεί οι κωδικοί με τα στοιχεία της βεβαίωσης, επικοινωνήστε με τον εργοδότη ή τον φορέα που εξέδωσε τη βεβαίωση, προκειμένου να ενημερωθείτε αν υπέβαλε το αρχείο βεβαιώσεων αποδοχών ή πότε θα προβεί στις απαραίτητες ενέργειες ηλεκτρονικής υποβολής της με βάση την ΠΟΛ.1051 19.02.2015.

Στις σελίδες του Φορολογικού Οδηγού μας θα βρείτε χρήσιμες πληροφορίες... ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ.

Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Τεκμήρια

ΓΡΗΓΟΡΗΣ | 2015-07-03

αρχες ή τελη του 2014 δεν παιζει κανενα ρολ δυστυχως.Μιλαμε για την χρηση του 2014 που ξεκιναει απο 1/1/2014.Δεν μπορειτε να επεμβετε σε αυτο το αντικειμενικο γεγονος.

Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Τεκμήρια

ΓΡΗΓΟΡΗΣ | 2015-07-03

οποτε αναγκαστικα δηλωνετε 8000 στον 727-728 με οτι συνεπαγεται για την εκκαθαριση.

ΓΡΗΓΟΡΗΣ | 2015-07-03

δειτε αν μπορειτε με αναλωση κεφαλαιου παλαιοτερων ετων....ομως αυτο δεν αλλαζει το πραγματικο γγεγονος και οτι χρηματα χρησιμοποιηθηκαν για την αποπληρωμη δανειου το 2014.

Κώστας | 2015-07-03

Η πώληση του αυτοκινήτου και τα χρήματα που κέρδισα απο αυτην, με καλύπτουν ώστε να μην έχω προστιθέμενη διαφορά τεκμηρίων... Σωστά? Αυτό και έγινε το οικονομικό έτος 2013. Όμως εγω δήλωσα και τις 12.000 ευρώ αφου τα χρήματα ηταν μετρητοις απο τον αγοραστή. Τα 4000 δόθηκαν το 2013 και τα 8000 το οικονομικο έτος 2014. Για τα 4000 του 2013 καλύφθηκα. Με τα 8000 εχω πρόβλημα και εδω είναι η ερώτηση μου για το τι μπορω να κάνω ωστε να δηλώσω οτι τα 8000 απο τα 12000 που πηρα απο την πώληση τα χρησιμοποίησα το οικ. ετος 2014.

dimos | 2015-07-03

Αυτό γίνεται μόνο με ανάλωση κεφαλαίου -κωδ. 787. Αν δεν το χρησιμοποιησατε εκπρόθεσμα θα σας συμβούλευα αν το ποσό του φόρου δεν είναι εξωπραγματικό (που σίγουρα είναι δεδομένων των περιστάσεων που ζούμε) να μην κάνετε τροποποιητική δήλωση , γιατί ο έφορος μπορεί να σας κάνει την ζωή πολύ δύσκολη και να σας πάει πολύ πίσω με ελέγχους κτλ...Εξαρτάται επίσης πόσα χρόνια κάνετε φορολογικές δηλώσεις , κτλ...Γενικά θέλει προσοχή η ανάλωση κεφαλαίου αλλα αν δεν έχετε χρήματα να πληρώσετε τον φόρο, ας την επικαλεστείτε.

Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Τεκμήρια

Κώστας | 2015-07-04

Καταρχήν να ευχαριστήσω και εσενα Δήμο και τον Γρηγόρη για τις απαντήσεις σας. Βεβαίως και είναι εξωπραγματικό για μένα το ποσο των 850 ευρω σαν φόρος όταν έχω μηνιαίο εισόδημα 700 ευρώ να περάσω εγω και το παιδί μου. Προφανώς πρέπει να ρωτήσω στην εφορία για τη διαδικασία και μαλλον να καταθέσω την φορολογική δήλωση και μόλις γίνει εκκαθάριση να πάω στον έφορο και να αμφισβητήσω την διαφορά τεκμηρίου δειχνοντάς του τις καταθέσεις των χρημάτων στα δάνεια απο την πώληση του αυτοκινήτου. Δε βλέπω κατι άλλο δυστυχώς

Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Τεκμήρια

ΓΡΗΓΟΡΗΣ | 2015-07-04

εγω ειμαι μακροχρονια ανεργος με κανενα πραγματικο εισοδημα το 2014 αλλα λογω τεκμηριων και αφορολογητου και εισφορας αλληλεγγυης θα πληρωσω 389 ευρω φορο...
ειναι εξωπραγματικοι οι φοροι αλλα υπαρχουν εκατονταδες χιλιαδες περιπτωσεις χειροτερες απο τις δικες σας που χωρις ευρω απο πραγματικο εισοδημα τους βεβαιωνονται φοροι...το να δωσετε 850 ευρω φορο οταν εχετε πουλησει ιχ 12000 ευρω και εχετε και δανεια(εγω δεν εχω δανεια ουτε εχω κατι που να χρωσταω!!) και εχετε και 700 ευρω μισθο μηνιαιως θα με συγχωρεσετε αλλα τηρουμενων των αναλογιων η περιπτωση σας ειναι μεσα στον μεσο ορι των φορων που επιβαλλοντα(επαναλαμβανω ο φορος ειναι μεγαλος δεν αντιλεγω)

Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Τεκμήρια

Κώστας | 2015-07-15

Γρηγόρη τα 12.000 ευρώ είναι απο πώληση περιουσιακών στοιχείων και δεν καλούμε να πληρώσω γι αυτό. Καλούμαι να πληρώσω φόρο επειδή δεν το ποσό για την μερική αποπληρωμή του δανείου εμπίπτει στα τεκμήρια προφανως. Αυτό για να τα βάζουμε σε μια σειρα τα πράγματα. Επίσης το να πληρώνμω τέτοιο φόρο με 700 ευρώ εισόδημα έγινε επειδή κάποιοι όπως εσυ φαντάζομαι δεν δηλώνετε τα εισοδήματα σας. Αν το κανατε σίγουρα δεν θα την πληρώναμε οι υπόλοιποι ...... Σε ευχαριστώ για την όποια βοήθεια και ελπίζω απο του χρόνου να δηλώσεις και συ καποιο εισόδημα να πληρώσω και γω που τα δηλώνω λιγότερα :) καλη συνέχεια

ΓΡΗΓΟΡΗΣ | 2015-07-03

μα απο την στιγμη που λαβατε τα χρηματα απο την πωληση του ιχ εντος του 2013,τοτε δεν μπορειτε να τα μεταφερετε και στο 2014.Δηλωθηκαν καλως συνολικα στην χρηση του 2013 και στις περσυνες δηλωσεις.Απο κει και περα ειναι αλλο θεμα η αναλωση κεφαλαιου.

ΓΡΗΓΟΡΗΣ | 2015-07-03

μα απο την στιγμη που λαβατε τα χρηματα απο την πωληση του ιχ εντος του 2013,τοτε δεν μπορειτε να τα μεταφερετε και στο 2014.Δηλωθηκαν καλως συνολικα στην χρηση του 2013 και στις περσυνες δηλωσεις οπως και κανατε και ηταν το σωστο.Απο κει και περα ειναι αλλο θεμα η αναλωση κεφαλαιου.

Διαβάστε περισσότερα: http://www.taxnews.info/forum/discussioncbm_403222/10/

Άρθρα: 155 - 164 από 3570
<< 14 | 15 | 16 | 17 | 18 >>

Νέο θέμα

Εσείς πως αντιμετωπίζετε την φορολογική νομοθεσία;

Μόνος/η μου (477)
75%

Με Λογιστή-Φοροτεχνικό (148)
23%

Δεν ξέρω / Δεν απαντώ (9)
1%

Σύνολο 634