Forum βοήθειας και υποστήριξης της  TAX  news 

Η TAXnews ενημερώνεται καθημερινά με όλες τις νέες αποφάσεις, οι φορολογικοί οδηγοί και οι on-line εφαρμογές, τροποποιούνται και ενημερώνονται άμεσα με τις αποφάσεις αυτές και έτσι είναι πάντα ενημερωμένοι με τις νέες διατάξεις που τους διέπουν.

Μήνυμα του TAXnews: Θα θέλαμε να είστε πολύ προσεκτικοί σε σχέση με τους προσυμπληρωμένους κωδικούς σε πολλές περιπτώσεις οι φορείς, οι εργοδότες  και οι τράπεζες στέλνουν λάθος στοιχεία στο taxisnet λόγω των  μεγάλων καθυστερήσεων στην έκδοση οδηγιών και αποφάσεων για τον νέο φορολογικό νόμο που ισχύει από 1-1-2014, το taxisnet δίνει την δυνατότητα σε μερικές περιπτώσεις να γίνει επιλογή από τον φορολογούμενο για την υποβολή των σωστών στοιχείων και επίσης την υποβολή τροποποιητικών δηλώσεων από τους φορείς και εργοδότες για την σωστή έκδοση των βεβαιώσεων 2014. Εάν διαπιστώσετε ότι δεν έχουν προσυμπληρωθεί οι κωδικοί με τα στοιχεία της βεβαίωσης, επικοινωνήστε με τον εργοδότη ή τον φορέα που εξέδωσε τη βεβαίωση, προκειμένου να ενημερωθείτε αν υπέβαλε το αρχείο βεβαιώσεων αποδοχών ή πότε θα προβεί στις απαραίτητες ενέργειες ηλεκτρονικής υποβολής της με βάση την ΠΟΛ.1051 19.02.2015.

Στις σελίδες του Φορολογικού Οδηγού μας θα βρείτε χρήσιμες πληροφορίες... ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ.

Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:ΕΝΟΙΚΙΟ ΚΑΙ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ ΠΑΤΡΟΣ

ΓΙΩΡΓΟΣ Κ. | 2015-07-01

Μην ανησυχεις.Εγώ σου είπα να βάλεις το ονομα του ιδιοκτήτη αλλά δεν ήξερα ότι δεν το παίρνει. Παρόλο που έχουμε μια γλώσα με πλούσιο λεξιλόγιο εν τούτοις είμαστε έλληνες και δεν μπορούμε/ξέρουμε να τη χρεισιμοποιήσουμε. Η λέξη ιδιοκτήτης εννοεί το ιδιοκτήτη του αντειμένου, εδώ όμως φαίνεται ότι εννοεί και τον χρήστη. Δεν υπάρχουν πουθενα επεξειγηματικές οδηγίες. Παλιότερα όταν η δήλωση γινόταν χειρόγραφα και υποβαλόταν στην ΔΟΥ, δεν απαιτούσε το όνομα του ιδιοκτήτη. Γι' αυτό αφού δεν αλλάξει το όνομα άσε το δικό σου, αλλά μην ξεχάσεις να στεκάρεις το κωδικό 203. Εξ άλλου αυτά τα στοιχεία τα χρειάζονται για να υπολογίσουν τα τεκμήρια διαβίωσης και τίποτε άλλο και μόνο για το Ε1. Εξάλλου το ονομα του ιδιοκτήτη υπάρχει και στον πίνακα 6.12 που γράφεις το νοίκι.

Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:ΕΝΟΙΚΙΟ ΚΑΙ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ ΠΑΤΡΟΣ

Κατερινα | 2015-07-01

Ευχαριστω τωρα καταλαβα εκει ηταν το μπερδεμα μου

Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:ΕΝΟΙΚΙΟ ΚΑΙ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ ΠΑΤΡΟΣ

ρενα | 2015-07-01

κανε διαγραφη οπως σου ειπα,κ αυτο που λεμε 'βαζω το ονομα του ιδιοκτητη' στην πραξη σημαινει γραφω το αφμ του ιδιοκτητη κ το συστημα εμφανιζει ΑΥΤΟΜΑΤΑ το ονομα του ιδιοκτητη, δηλ. δν γραφουμε εμεις ονοματεπωνυμο. ( η αλλιως με αλλη εκφραση, εμφανιζει το ονομα αυτου στον οποιο ανηκει το αφμ που γραφουμε,= του ιδιοκτητη.)

Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:ΕΝΟΙΚΙΟ ΚΑΙ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ ΠΑΤΡΟΣ

ρενα | 2015-07-01

επι πλεον (μια ιδεα γραφω οχι γνωση) αν δν σου βγει κ παλι οπως σου γραφω σημερα) δοκιμασε να συμπληρωσεις πρωτα τον πιν,6 κ μετα τον πιν.5. θα ψαξω κ αλλο το θεμα σου,ξαναγραψε αν σου βγηκε με οτι νεο σουχω γραψει σημερα.

ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ

ΙΩΑΝΝΑ | 2015-06-26

Καλησπέρα σας και πάλι.
Τελικά όντως δε γίνεται να μπω προστατευόμενο τέκνο και ας ήμουν φοιτήτρια όλο το 2014. Οι γονείς μου θα με βάλουν σαν φιλοξενούμενη στην δήλωση τους. Πρέπει να βγάλω κλειδάριθμο στην εφορία για να μπορέσουν με βάλουν στην δήλωση τους; Εγώ πρέπει αναγκαστικά να κάνω φορολογική δήλωση και ας ήμουν φοιτήτρια χωρίς εισόδημα η καλύπτομαι απο τη δήλωση μου σαν φιλοξενούμενη των γονιών μου; Και αν πρέπει να κάνω τη δήλωση αυτό για τα 300 ευρώ αποδείξεις που είπατε να δηλώσω τι είναι ακριβώς;
Σας ευχαριστώ...

Απάντηση:ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ

ΜΑΡΙΑ | 2015-06-26

ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΣΟΥ ΔΗΛΩΣΗ.ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΗ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΣΟΥ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΔΗΛΩΣΗ.ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ Η ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΟΠΩΣ ΤΟΚΟΙ ΑΚΙΝΗΤΑ ΚΛΠ ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΟΧΡΕΟΥΣΑΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ.

Απάντηση:Απάντηση:ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ

ΙΩΑΝΝΑ | 2015-06-26

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!! Νομίζω πως βρήκα και την υπεύθυνη δήλωση που λέτε. Ελπίζω να είναι όλα έτσι και να πάνε όλα καλά. Σε αυτή τη χώρα που ζώ φοβάμαι τα πάντα. Ακόμη και να με φορολογήσουν επειδή αναπνέω...
Σας ευχαριστώ και πάλι...

Αλλαγη κατοικιας

ΛΕΝΑ | 2015-06-26

Αν σπουδαζε καποιος το 2014 και εμφανιζεται στη φορολογικη δηλωση οτι εχει κυρια κατοικη εκεινη που σπουδαζε στη πρωτη σελιδα του ε1 μπορει αφου υποβαλλει τη δηλωση να κανει μετα μεταβολη κατοικιας και δου;

Απάντηση:Αλλαγη κατοικιας

ΓΡΗΓΟΡΗΣ | 2015-06-26

Ααναφερεσαι σε αλλαγη διευθυνσης της κατοικιας στο μητωρο της εφοριας.
Φυσικα και μπορεις να το κανεις αυτο οποιαδηποτε στιγμη.
Γινεται και ηλεκτρονικα,μονο για αλλαγη διευθυνσης κατοικιας,μεσα απο το προφιλ σου στο Taxis,στην επιλογη στοιχεια μητρωου οπου υποβαλλεις Μ1.

Απάντηση:Απάντηση:Αλλαγη κατοικιας

ΛΕΝΑ | 2015-06-26

ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΡΗΓΟΡΗ.ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΑΝ ΚΑΝΩ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΑΦΟΥ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΘΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΜΕΝΩ ΣΤΟ ΠΑΤΡΙΚΟ ΜΟΥ.

Άρθρα: 155 - 164 από 3516
<< 14 | 15 | 16 | 17 | 18 >>

Νέο θέμα

Εσείς πως αντιμετωπίζετε την φορολογική νομοθεσία;

Μόνος/η μου (468)
75%

Με Λογιστή-Φοροτεχνικό (145)
23%

Δεν ξέρω / Δεν απαντώ (9)
1%

Σύνολο 622

share buttons html