Forum βοήθειας και υποστήριξης της  TAX  news 

Η TAXnews ενημερώνεται καθημερινά με όλες τις νέες αποφάσεις, οι φορολογικοί οδηγοί και οι on-line εφαρμογές, τροποποιούνται και ενημερώνονται άμεσα με τις αποφάσεις αυτές και έτσι είναι πάντα ενημερωμένοι με τις νέες διατάξεις που τους διέπουν.

Μήνυμα του TAXnews: Θα θέλαμε να είστε πολύ προσεκτικοί σε σχέση με τους προσυμπληρωμένους κωδικούς σε πολλές περιπτώσεις οι φορείς, οι εργοδότες  και οι τράπεζες στέλνουν λάθος στοιχεία στο taxisnet λόγω των  μεγάλων καθυστερήσεων στην έκδοση οδηγιών και αποφάσεων για τον νέο φορολογικό νόμο που ισχύει από 1-1-2015, το taxisnet δίνει την δυνατότητα σε μερικές περιπτώσεις να γίνει επιλογή από τον φορολογούμενο για την υποβολή των σωστών στοιχείων και επίσης την υποβολή τροποποιητικών δηλώσεων από τους φορείς και εργοδότες για την σωστή έκδοση των βεβαιώσεων 2015. Εάν διαπιστώσετε ότι δεν έχουν προσυμπληρωθεί οι κωδικοί με τα στοιχεία της βεβαίωσης, επικοινωνήστε με τον εργοδότη ή τον φορέα που εξέδωσε τη βεβαίωση, προκειμένου να ενημερωθείτε αν υπέβαλε το αρχείο βεβαιώσεων αποδοχών ή πότε θα προβεί στις απαραίτητες ενέργειες ηλεκτρονικής υποβολής της με βάση τον Οδηγό για τις Βεβαιώσεις Αποδοχών κλπ.

Στις σελίδες του Φορολογικού Οδηγού μας θα βρείτε χρήσιμες πληροφορίες... ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ.

Όταν το πραγματικό εισόδημα των φορολογουμένων κατά τα φορολογικά έτη 2014 και 2015 δεν υπερβαίνει το ποσό των 6.000 ευρώ και το τεκμαρτό τους εισόδημα δεν υπερβαίνει το ποσό των 9.500 ευρώ και εφόσον δεν ασκείται επιχειρηματική δραστηριότητα για την οποία απαιτείται η υποβολή δήλωση έναρξης εργασιών ή ατομική αγροτική δραστηριότητα, το εισόδημα αυτό, εξαιρουμένου του εισοδήματος από κεφάλαιο και από υπεραξία μεταβίβασης κεφαλαίου, και η προστιθέμενη διαφορά τεκμηρίων, φορολογούνται με την κλίμακα των μισθωτών - συνταξιούχων της παρ. 1 του άρθρου 15. Εάν το πραγματικό εισόδημα της προηγούμενης παραγράφου υπερβαίνει το ποσό των 6.000 ευρώ, το υπερβάλλον ποσό φορολογείται με την κλίμακα της επιχειρηματικής δραστηριότητας. Οι διατάξεις του παρόντος άρθρου εφαρμόζονται και για τους φορολογούμενους που διέκοψαν την επιχειρηματική τους δραστηριότητα, για το εισόδημα που απέκτησαν μετά τη διακοπή της.

κοινή δήλωση

dimos | 2016-03-24

Παρακαλώ μπορεί κάποιος φίλος να με ενημερώσει αν το εισόδημα του συζύγου καλύπει και την γυναίκα του στη περίπτωση που αυτή έχει τεκμαρτό εισόδημα και όχι πραγματικό ? Δηλαδή αποφεύγεται η τεκμαρτή φορολόγηση αν το οικογενειακό εισόδημα είναι μεγαλύτερο του τεκμαρτού , για τον ένα από τους δύο συζύγους ?

Ευχαριστώ

Απάντηση:κοινή δήλωση

Μαρια | 2016-03-24

Η φορολογηση ειναι ξεχωριστη για καθε συζυγο για πραγματικο και τεκμαρτο εισοδημα.Σε περιπτωση που ο ενας απο τους δυο συζυγους εχει επιστροφη και ο αλλος συζυγος πρεπει να πληρωσει φορο γινεται συμψηφισμος με το ποσο της επιστροφης και αναλογως βγαινει εαν πρεπει να πληρωθει και ποσο φορος.

Απάντηση:Απάντηση:κοινή δήλωση

dimos | 2016-03-26

ευχαριστώ για την απάντηση σου. Μπορείς επίσης να μου πεις αν γνωρίζεις πως μοιράζεται η ελαχιστη δαπάνη διαβίωσης (5000 ευρώ) σε παντρεμένο ζευγάρι ανέργων , οι οποίοι είχαν το 2015 εισοδήματα μόνο από τοκους , μερίσματα και ενοίκιο ?

Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:κοινή δήλωση

Μαρια | 2016-03-27

Αναλογα με το τεκμηριο που εχει ο καθε συζυγος.Για τεκμηριο μονο απο τοκους ειναι 2500 για τον ενα συζυγο και 2500 για τον αλλον.

ανάλωση κεφαλαίου

Sotiris | 2016-03-22

Πρέπει να υπολογίσω την ανάλωση κεφαλαίου για να καλύψω την αγορά ενός περιουσιακού στοιχείου. Ερώτηση: απ'όλα τα εισοδήματά μου να αφαιρώ μόνο 3000 ( τεκμήριο διαβίωσης) ή πρέπει να αφαιρέσω και το ποσό που αντιστοιχεί στο διαμέρισμα που έχω στην ιδιοκτησία μου; Ευχαριστώ

Απάντηση:ανάλωση κεφαλαίου

ΔΗΜΗΤΡΗΣ | 2016-03-24

Θα σου πρότεινα όταν ανοίξει το taxis να βάλεις ένα νούμερο στον αντίστοιχο κωδικό. Το ΤΑΧΙΣ υπολογίζει αυτόματα την ανάλωση κεφαλαίου που μπορείς να χρησιμοποιήσεις με βάση τις παλιές σου φορολογικές δηλώσεις. Αν βάλεις διαφορετικό νούμερο, η ΔΟΥ σου θα σε καλέσει για να το δικαιολογήσεις. Αν δεν θέλεις μπλεξίματα και το ΤΑΧΙΣ δίνει ένα νούμερο ανάλωσης που είναι κοντά σε αυτό που θα υπολογίσεις μόνος σου ή με τον λογιστή σου, σου προτείνω να μην το αλλάξεις και να το βάλεις αυτούσιο.

ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ

ΙΩΑΝΝΗΣ | 2016-03-21

Καλησπέρα .Στο φετινό εκκαθαριστικο απο την υπηρεσία μου υπάρχουν αποδοχές προηγούμενων ετων(2012-2013-2014)Θα πρέπει να κάνω τροποποιητικη δήλωση για καθε χρονιά ξεχωριστά η' θα τα βάλω ολα στην φετινή δήλωση. Ευχαριστώ

Απάντηση:ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ

ΝΙΚΟΣ | 2016-03-30

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΕΣ

Ασφαλιστηκες Εισφορες

ΓΙΑΝΝΗΣ | 2016-03-17

Καλησπερα.Το 2015 αναγνωρισα τη στρατιωτικη θητεια ως συντάξιμο χρόνο .Πληρωσα 1652 ευρω.Το ποσο αυτο αφαιρείται απο το φορολογητέο εισόδημα? Και αν αφαιρείται σε ποιο κωδικό μπαίνει .Ευχαριστώ

Απάντηση:Ασφαλιστηκες Εισφορες

ΝΙΚΟΣ | 2016-03-30

ΟΧΙ

Απάντηση:Απάντηση:Ασφαλιστηκες Εισφορες

ΓΙΑΝΝΗΣ | 2016-04-13

Νικο ο κωδικος απο οτι ειδα υπαρχει "Εισφορές σε ασφ/κούς οργαν. υποχρ. ασφάλισης που αποδίδονται από τον ίδιο τον ασφ/νο κωδ.351.

Υποβολή Ε9

Αλέξανδρος | 2016-03-07

Κληρονόμησα ένα ακίνητο, του οποίου η μετεγγραφή στο υποθηκοφυλακείο έγινε στις 30-12-2015 και η δήλωση στο κτηματολόγιο έγινε τον Ιανουάριο του 2016....η δήλωση στο Ε9 γίνεται για το 2015 ή για το 2016; ευχαριστώ....

Απάντηση:Υποβολή Ε9

ΓΙΑΝΝΗΣ | 2016-03-08

2015

Αίτηση Κάτοικος Εξωτερικού

Γιωργία | 2016-02-24

Κάναμε αίτηση με τον λογιστή μου για αλλαγή φορολογικής κατοικίας για το 2014, καθώς τότε εργαζόμουν όλο το χρόνο στο εξωτερικό (επέστρεψα το 2015). Παρέλαβα σήμερα έγγραφο που λέει ότι η αίτηση μου απορρίφθηκε γιατί δεν πήγαν όλα τα δικαιολογητικά που έπρεπε, χωρις να αναφερει τι έλειπε. Μπορώ να ξανακάνω αίτηση, και να πάω τώρα τα δικαιολογητικά για το 2014; Ευχαριστώ.

Απάντηση:Αίτηση Κάτοικος Εξωτερικού

ΓΙΑΝΝΗΣ | 2016-02-25

ΓΙΑ ΤΟ 2014 ΟΧΙ

ΠΑΛΙΟΣ ΑΓΡΟΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ

Ελένη | 2016-02-12

Όταν ένας μισθωτός δηλώσει το 2001 ότι είναι αγρότης ειδικού καθεστώτος και τώρα 15 χρόνια αργότερα που δεν έχει παραδώσει καμία παραγωγή στο όνομα του πρέπει να κάνει διακοπή εργασιών για να μην υποβάλλει Ε3?

Απάντηση:ΠΑΛΙΟΣ ΑΓΡΟΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ

NIKOS | 2016-02-13

NAI

Αλλαγή Διευθυνση κατοικίας

Xριστίνα | 2016-02-10

Καλημέρα σε όλους σας.
Θα ήθελα την βοήθεια σας αν μπορείτε στο εξής: Από το Νοέμβριο του 2015 έχει γίνει κάτοικος του εξωτερικού(Ολανδία) , δεν έχει πιάσει δουλειά εκεί ακόμα , άρα δεν έχει κανένα εισόδημα φιλοξενείται(έκανε όμως εγγραφή στο εκει δημοτολόγιο) . Στην Ελλάδα το μόνο έσοδο που έχει είναι τόκοι( και σε 2 ακίνητα τη ψιλή κυριότητα/έχει υποβληθεί από παλαιότερα Ε9) Για το 2015 πρέπει να αλλάξω κάτι στην δήλωση που θα υποβάλλω ή θα τον παρουσιάσω σαν κάτοικο εσωτερικού όλο το 2015 .
Ευχαριστώ πολύ

Απάντηση:Αλλαγή Διευθυνση κατοικίας

ΠΑΝΟΣ | 2016-02-11

κατά την γνώμη μου είναι κάτοικος εσωτερικού για το 2015
ΠΟΛ 1249 05.11.2015 Φορολογική μεταχείριση εισοδήματος από συντάξεις, παροχές και παρόμοιες αμοιβές φορολογικών κατοίκων εξωτερικού, βάσει των διατάξεων Συμβάσεων Αποφυγής Διπλής Φορολογίας.
ΠΟΛ 1058 18.03.2015 Διαδικασία μεταβολής της φορολογικής κατοικίας κατ’ εφαρμογή των διατάξεων του Ν.4172/2013 και του Ν.4174/2013.
Διαβάστε περισσότερα: http://www.taxnews.info/foros/forologikh-katoikia/

Απάντηση:Απάντηση:Αλλαγή Διευθυνση κατοικίας

Χριστίνα | 2016-02-11

Ευχαριστώ πολύ Πάνο

ΦΟΡΟΛΟΓΙΣΗ ΕΝΟΙΚΙΟΥ

ΓΙΑΝΝΗΣ | 2016-02-05

Καλησπέρα,Έχω νοικιάσει το σπίτι μου με το πρόγραμμα ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΗΣ ΚΡΙΣΗΣ.Στο πρόγραμμα έγγραφε οτι το ενοίκιο ειναι αφορολόγητο αλλά δεν διευκρίνιζε αν είναι για τον μισθωτή η' των εκμισθωτή.Μήπως γνωρίζετε για κατι? Ευχαριστω.

Απάντηση:ΦΟΡΟΛΟΓΙΣΗ ΕΝΟΙΚΙΟΥ

Γιαννης | 2016-02-05

Συγκεκριμενα ο νομος λεει στο αρθρο 2 . Το ποσό της επιδότησης ενοικίου είναι αφορολόγητο και ακατάσχετο, δεν υπόκειται σε οποιουδήποτε είδους κρατήσεις, δεν συμψηφίζεται με βεβαιωμένα χρέη προς πιστωτικά ιδρύματα και δεν υπολογίζεται στα εισοδηματικά όρια για την καταβολή του ΕΚΑΣ ή άλλης παροχής κοινωνικού ή προνοιακού χαρακτήρα. Το ποσό της επιδότησης μπορεί να συμψηφίζεται με βεβαιωμένες και ρυθμισμένες οφειλές προς το Δημόσιο και τους ασφαλιστικούς οργανισμούς.

Απάντηση:Απάντηση:ΦΟΡΟΛΟΓΙΣΗ ΕΝΟΙΚΙΟΥ

NIKOS | 2016-02-05

για τον μισθωτή

ΕΞΟΦΛΗΣΗ ΤΠΚΔ - ΠΩΛΗΣΗ ΙΧ- ΑΓΟΡΑ ΙΧ

ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ | 2016-02-05

Κύριοι παρακαλώ σε ποιους κωδικούς βάζω τις παρακάτω κινήσεις που έκανα μέσα στο 2015 ;
α. έκανα ολική εξόφληση (πρόωρη) του δάνειο μου στο ΤΠΚΔ
β. Πηρα πίσω κάποια χρήματα απο το ΤΠΚΔ για δυο εξτρά δόσεις που μου κράτησαν μετά την εξόφλη μέχρι να ενημερωθεί η υπηρεσία μου
γ. πούλησα το ΙΧ μου
δ. αγόρα σα νέο ΙΧ
ευχαριστώ και καλή συνέχεια

Απάντηση:ΕΞΟΦΛΗΣΗ ΤΠΚΔ - ΠΩΛΗΣΗ ΙΧ- ΑΓΟΡΑ ΙΧ

MARIOS | 2016-02-05

Πίνακας 5 - Προσδιορισμός ετήσιας αντικειμενικής δαπάνης
Πίνακας 6 - Πρόσθετα πληροφοριακά στοιχεία - Ποσά που μειώνουν την ετήσια δαπάνη
Διαβάστε περισσότερα: http://www.taxnews.info/e1/

ΧΩΡΑΦΙ ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΧΡΗΣΗ

Στέλλα | 2016-02-04

Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα να ρωτήσω άμα έχεις ένα χωράφι με ελιές που το έχεις για προσωπική χρήση δηλώνεται στο Ε2 σαν κενό?

Απάντηση:ΧΩΡΑΦΙ ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΧΡΗΣΗ

ΓΙΑΝΝΗΣ | 2016-02-05

OXI

Απάντηση:Απάντηση:ΧΩΡΑΦΙ ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΧΡΗΣΗ

Στέλλα | 2016-02-06

Καλησπέρα σας και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας αλλά ο κύριος που έχει το χωράφι με τις ελιές είναι ενταγμένος στο ειδικό καθεστώς αγροτών γιατί πουλάει σταφύλια το χωράφι αυτό που βγάζει το λάδι για προσωπική χρήση πως θα δηλωθεί??
Σας ευχαριστώ πολύ

Απάντηση:Απάντηση:Απάντηση:ΧΩΡΑΦΙ ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΧΡΗΣΗ

EYA | 2016-02-06

Η προσαύξηση της περιουσίας με οποιοδήποτε τρόπο φορολογείται και έτσι και εδώ προσδιορίζουμε το κέρδος ή την ζημία από τις ελιές μέσω του εντύπου Ε3 και το δηλώνουμε στο Ε1.
Διαβάστε περισσότερα: http://www.taxnews.info/agrotika/

Voucher

Βέρα | 2016-01-31

Θα μπορούατε να μου πείτε σε ποιον κωδικό μπαίνει όσοι εχουμε κάνει προγραμα voucher(θεωρειας-πρακτικης) μεσα στο 2015?
Ευχαριστω!

Απάντηση:Voucher

ΓΙΑΝΝΗΣ | 2016-02-03

Οδηγός για τις Βεβαιώσεις Αποδοχών κλπ.
Διαβάστε περισσότερα: http://www.taxnews.info/np/bebaiwsewn/

ΡΥΘΜΙΣΗ ΦΠΑ

ΕΦΗ | 2016-01-28

Γεια σας. Μπορώ να μάθω αν το ΦΠΑ μπορώ να το κάνω σε ρύθμιση; Το ΦΠΑ του δ τριμήνου 2015. .Ευχαριστώ.

Απάντηση:ΡΥΘΜΙΣΗ ΦΠΑ

ΓΙΑΝΝΗΣ | 2016-01-30

NAI

Φορολογική δήλωση χρήσης 2015

ilias | 2016-01-28

Αξιότιμοι κύριοι γεια σας.
Η κόρη μου ενηλικιώνεται στις αρχές του Απριλίου 2016. Μέχρι και πρόπερσι (χρήση 2013 - οικ. έτος 2014) υπέβαλε τη φορολογική της δήλωση μόνη της για εισόδημα εκ μισθώσεως ακινήτου το οποίο (ακίνητο) της είχε δωρηθεί από τους παππούδες της. Για τη χρήση 2014 (δηλαδή αυτή που υποβήθηκε το έτος 2015) περιέλαβα αναγκαστικά το εισόδημά της στη δική μου δήλωση λόγω των αλλαγών που επέφερε ο 4172/13 (άρθρο 11 παρ. 4).
Γνωρίζετε μήπως αν κατά τη φετινή δήλωση που αφορά πλέον στη χρήση 2015 κατά την οποία ήταν επίσης ανήλικη θα πρέπει να συμπεριλάβω το εισόδημά της στη δική μου δήλωση ή μήπως επειδή ενηλικιώνεται στις αρχές του προσεχούς Απριλίου θα μπορούσε να υποβάλλει μόνη της τη δήλωσή της (μέχρι την 30.4.2016 ή μέχρι όποτε παραταθεί η σχετική προθεσμία) έστω κι αν το κτηθέν εισόδημα αφορά σε φορολογική χρήση (2015) που ήταν ανήλικη;
Γνωρίζετε επίσης αν και πώς θα συμψηφιστεί κάποτε η προκαταβολή φόρου η οποία είχε επιβληθεί και καταβληθεί με το εκκαθαριστικό σημείωμα της τελευταίας δήλωσης που είχε υποβάλλει μόνη της για τη χρήση 2013 (οικ. έτος 2014); Είναι ενδεχόμενο η προκαταβολή αυτή να συμψηφιστεί αυτόματα μόλις θα αρχίσει να υποβάλλει πάλι δηλώσεις μόνη της ως ενήλικη (άραγε δηλαδή το σύστημα κρατάει στον κωδ. 901 και την προκαταβολή φόρου παλαιοτέρων ετών) ή πρέπει να την αναζητήσει με άλλο τρόπο;

Απάντηση:Φορολογική δήλωση χρήσης 2015

NIKOS | 2016-01-30

Το εισόδημα των ανήλικων τέκνων προστίθεται στα εισοδήματα και φορολογείται στο όνομα του γονέα που ασκεί τη γονική μέριμνα και σε κάθε περίπτωση στο όνομα του συζύγου, ο οποίος θεωρείται κατ' αρχήν υπόχρεος για την υποβολή της δήλωσης. Η διάταξη του προηγούμενου εδαφίου δεν εφαρμόζεται για τις ακόλουθες κατηγορίες εισοδημάτων σχετικά με τα οποία το ανήλικο τέκνο υπέχει δική του φορολογική υποχρέωση:
α) το εισόδημα που αποκτά το ανήλικο από εργασιακή σχέση, σύμφωνα με την παράγραφο 2 του άρθρου 12 Ν.4172/2013,
β) συντάξεις που περιήλθαν στο ανήλικο τέκνο, λόγω θανάτου του πατέρα ή της μητέρας του.
Η προκαταβολή μπορεί να συμψηφιστεί πχ με τον ΕΝΦΙΑ στην Δ.Ο.Υ. σας.

Απάντηση:Φορολογική δήλωση χρήσης 2015

xrhstos | 2016-02-04

Από το συνδυασμό των διατάξεων της παρ. 3, της περίπτωσης β΄ του πρώτου εδαφίου και του δεύτερου εδαφίου της παρ. 4 του άρθρου 5 του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος (Κ.Φ.Ε.) προκύπτει ότι: Εάν το ανήλικο τέκνο κληρονομήσει ακίνητο από οποιοδήποτε πρόσωπο, τότε το εισόδημα που αποκτά το ανήλικο τέκνο από αυτό το ακίνητο, είτε από εκμίσθωση είτε από δωρεάν παραχώρηση, κ.λπ. υπόκειται σε φορολογία στο δικό του όνομα και όχι στο όνομα του πατέρα ή της μητέρας του (σχετικό έγγραφο του Υπ. Οικονομικών 1022753/457/Α0012/21-4-2000). Υπό την έννοια αυτή, για τα εισοδήματα που αποκτά ανήλικο τέκνο από ακίνητο που περιήλθε σ΄ αυτό από κληρονομιά από τον πατέρα του, τη μητέρα του, τον παππού του, τη γιαγιά του, το θείο του ή τη θεία του, κ.λπ. έχει υποχρέωση να υποβάλει δήλωση το ίδιο και να φορολογηθεί το ίδιο και όχι ο πατέρας ή η μητέρα του.

ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

ΓΙΩΡΓΟΣ | 2016-01-07

Γεια σας και Καλή Χρονια .
η κόρη μου από 1-10-2015 είναι κατοικος εξωτερικού, τι χρειάζετε να κάνει για να είναι εντάξει φορολογικά

Απάντηση:ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

MARIOS | 2016-01-17

Η φορολογική κατοικία με βάση τους Ελληνικούς Νόμους.
Διαβάστε περισσότερα: http://www.taxnews.info/foros/forologikh-katoikia/

ΔΑΠΑΝΕΣ 2016-ΦΟΡΟΑΠΑΛΛΑΓΕΣ-ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ

ΘΑΝΑΣΗΣ | 2016-01-04

Ήθελα να ρωτησω, όταν λέει το υπ. οικονομικών ότι φοροαπαλλαγές (αφορολόγητο) για τα εισοδήματα του 2016 θα υπάρχουν μόνο αν οι δαπάνες γίνονται με πλαστικό χρήμα, επειδή δεν έκανα ποτέ αγορές με πλαστικό χρήμα, εννοεί ότι πρέπει να πάρουμε πιστωτικές κάρτες? Ή αρκεί να κάνουμε αγορές με την κάρτα της εθνικής τράπεζας π.χ. που έχω εγώ και κάνω αναλήψεις? Ετσι θα παίρνουν από το λογαριασμό μου μετά το αντίστοιχο ποσό της κάθε δαπάνης που θα κάνω είτε σε σούπερ μάρκετ είτε οποιαδήποτε άλλη αγορά ή εξόφληση λογαριασμού κάνω? Με λίγα λόγια η κάρτα αναλήψεων από την εθνική τράπεζα που έχω αρκεί για να κάνω αγορές ή να πληρώνω λογαριασμούς? Ευχαριστώ.

Απάντηση:ΔΑΠΑΝΕΣ 2016-ΦΟΡΟΑΠΑΛΛΑΓΕΣ-ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ

ειρηνη | 2016-01-06

ναι η καρτα που ηδη εχεις, και δν χρεωνεσαι τιποτα παραπανω απο τα ψωνια που κανεις. η καρτα σου αυτη λεγεται χρεωστικη.( στις πιστωτικες ισχυουν αλλα. κ καλυτερα μη κανεις αγορες με πιστωτικη εαν εχεις ηδη...)

Άρθρα: 155 - 194 από 3831
<< 2 | 3 | 4 | 5 | 6 >>

Νέο θέμα

Εσείς πως αντιμετωπίζετε την φορολογική νομοθεσία;

Μόνος/η μου (535)
77%

Με Λογιστή-Φοροτεχνικό (152)
22%

Δεν ξέρω / Δεν απαντώ (9)
1%

Σύνολο 696